Úvod Politika Národná koalícia ponúkne v komunálnych voľbách 800 kandidátov

Národná koalícia ponúkne v komunálnych voľbách 800 kandidátov

Národná koalícia sa už dnes pripravuje na komunálne i parlamentné voľby: jeden z propagačných bannerov strany. (Reprodukcia: archív)

Národná koalícia (NK) chce preveriť svoju akcieschopnosť v nadchádzajúcich komunálnych voľbách, v ktorých ponúkne až okolo 800 svojich kandidátov. Kandidátmi strany na primátorov krajských miest Trnavy a Košíc sú Peter Tomeček a Štefan Horváth, kandidátom na poslanca bratislavského mestského zastupiteľstva je Marek Para a predsedníčka strany Slavěna Vorobelová bude kandidovať na funkciu primátorky v Humennom. Okrem nich bude v mene NK ďalších približne 170 ľudí kandidovať na primátorov či starostov ďalších obcí a ďalšie stovky kandidátov do pozícií komunálnych poslancov.

Národná koalícia sa do súčasnej podoby pretransformovala z bývalej Strany demokratického Slovenska, ktorej predsedom bol bývalý minister financií, bývalý podpredseda vlády SR a bývalý poslanec Európskeho parlamentu Sergej Kozlík. Stojí na troch základných, historicky overených pilieroch – národnom, sociálnom a kresťanskom, pričom rešpektuje rôznorodosť vierovyznania a práva národnostných, etnických a ďalších menšín.

Jej súčasným heslom pred komunálnymi voľbami je „Miliarda pre rodiny“ – zdôrazňuje, že o sociálnej oblasti by sa malo nielen rozprávať, ale pre tých, ktorí to najviac potrebujú, aj konkrétne niečo urobiť. Strana chce pomáhať rozvoju regiónov, jednotlivých obcí a komunít, posilňovaniu miestnych a regionálnych samospráv a vytváraniu podmienok pre ich spoluprácu nielen vo vnútri štátu, ale aj cezhranične.

Predsedníčka Národnej koalície Slavěna Vorobelová. (Foto: archív)

NK sa v súčasnosti pripravuje predovšetkým na voľby do Národnej rady SR v roku 2020 a tiež na voľby do europarlamentu. V prezidentských voľbách 2019 bude podporovať Štefana Harabina ako národného kandidáta s konzistentnými názormi. “Naša orientácia na národné a kresťanské hodnoty je dominantná, ale máme aj silný sociálny rozmer.

Chceme poskytnúť priestor ľuďom, ktorí sú sklamaní z politiky vládnych strán a mali by ambíciu ísť do parlamentných volieb, no sú v malých, nedostatočne vybudovaných stranách. My máme stranícke štruktúry v šiestich krajoch už kompletne dobudované a do komunálnych volieb budeme mať skonsolidované štruktúry na celom Slovensku,“ osvetlil prvý podpredseda NK Peter Sokol.