Úvod Politika Národná koalícia žiada pri zvyšovaní platov spravodlivosť pre všetkých

Národná koalícia žiada pri zvyšovaní platov spravodlivosť pre všetkých

Foto: Michaela Kolimárová

Zvýšenie platu rovnakým koeficientom si zaslúži každý pracujúci človek, ktorý vytvára hodnoty a pracuje pre spoločnosť. Strana Národná koalícia preto od poslancov Národnej rady SR v mene spravodlivého prístupu k občanom očakáva, že do konca roka predložia do parlamentu a schválili v skrátenom legislatívnom konaní zmrazenie platov ústavných činiteľov.

„Zvýšenie platov podľa rovnakého koeficientu si zaslúžia okrem poslancov, ministrov či prezidenta aj učitelia, lekári, sestričky, šoféri, referenti, upratovačky. Nikto nad nikým nemôže byť nadradený, a to vonkoncom nie politici, ktorí zvýšením svojich platov o vyše tisíc eur mesačne, pričom dôchodcom pridali smiešnych 11 eur, matkám 6 eur a minimálnu mzdu zvýšili len o 40 eur, dosiahli, že pobúrili širokú verejnosť.

Žiadame preto od zákonodarcov nielen zmrazenie platov pre ústavných činiteľov, ale aj vypracovanie zákona, ktorá zabezpečí rovnakým podielom pravidelné zvýšenie platov pre všetkých ľudí, ktorí pracujú pre štát,“ zdôrazňuje Slavěna Vorobelová, predsedníčka Národnej koalície.

Predsedníčka Národnej koalície Slavěna Vorobelová. (Foto: archív)

V prípade, ak poslanci nezmrazia platy ústavných činiteľov do konca decembra 2018, Národná koalícia začiatkom budúceho roka zváži iniciovanie petície za vypísanie referenda na otázku, či občania sú za alebo proti zmrazeniu platov ústavných činiteľov minimálne na desať rokov.

„Sme presvedčení, že petíciu za referendum podporí každý jeden občan tejto krajiny, lebo všetci dobre vieme, v akých zlých a ťažkých finančných podmienkach žije prevažná väčšina obyvateľov Slovenska.

Na jednej strane sa štát snaží šetriť na platoch učiteľov, lekárov a sestričiek, na strane druhej rozhadzuje milióny eur na vyššie platy poslancov či ministrov, na predražené nákupy pre rôzne rezorty vrátane zdravotníctva, berie si drahé pôžičky na výstavbu diaľnic, alebo nakupuje za 1,6 miliárd eur stíhačky, ktoré sa ani nestihnú obrátiť v našom vzdušnom priestore,“ konštatuje prvý podpredseda strany Peter Sokol.

Národná koalícia verí, že ľudia nebudú mať krátku pamäť a zapamätajú si, ktoré strany odobrili nesystémové zvyšovanie platov, vyhovujúce akurát ústavným činiteľom. Zároveň odmieta argumenty pravicových politikov, ktorí zahlasovali za zvýšenie platov poslancov s odôvodnením, že nechcú byť populisti. „Každému je jasné, že hovoriť o populizme v dnešných časoch, keď väčšina ľudí žije zo svojich platov z mesiaca na mesiac a mnohí žijú v chudobe, je jasnou ignoráciou občanov tohto štátu.

Zjavné je aj to, že za nemorálne zvýšenie platov ústavných činiteľov zahlasovali aj tí poslanci, ktorí v októbri 2018 pri hlasovaní o návrhu zákona na zmrazenie platov poslancov a ďalších ústavných činiteľov z dielne OĽaNO nepovedali ani áno, ani nie. Okrem zopár výnimiek všetci poslanci Národnej rady SR sa jednoducho drzo a arogantne vysmiali ľuďom do tváre,“ dodáva Slavěna Vorobelová.

Prvý podpredseda Národnej koalície Peter Sokol. (Foto: Michaela Kolimárová)