Úvod Spoločnosť Nárok na konkurz pri osobnom bankrote priznali 8-tisíc ľuďom

Nárok na konkurz pri osobnom bankrote priznali 8-tisíc ľuďom

Foto: archív

Za necelý rok od prijatia novej právnej úpravy osobného bankrotu zaevidovali centrá právnej pomoci (CPP) na Slovensku vyše 80-tisíc konzultácií. Nárok na konkurz bol pritom priznaný vyše 8-tisíc osobám, z toho v Banskobystrickom samosprávnom kraji je to takmer 2 500 osôb.

Banskobystrický kraj je tak zjavne na špičke z hľadiska početnosti. Súvisí to aj so situáciou, v ktorej sa ľudia v tomto kraji nachádzajú, teda so stále vysokou nezamestnanosťou a s ňou súvisiacimi javmi. Inštitút osobného bankrotu dal ľuďom v neľahkej životnej situácii druhú šancu. Ide o ľudí, ktorí sa z rôznych dôvodov dostali do dlhovej špirály a nevedia sa z nej dostať vlastnými silami.

Kancelária CPP v Rimavskej Sobote eviduje aktuálne viac ako 560 žiadostí o osobný bankrot. Aj toto číslo je jedno z najvyšších na Slovensku. Osobný bankrot v súčasnosti tvorí približne polovicu agendy tejto kancelárie. „Denne odkonzultujeme približne 20 ľudí so záujmom o osobný bankrot,“ tvrdí vedúci rimavskosobotskej kancelárie CPP Pavel Koniar.

Podľa neho najviac ľudí chodí do kancelárie z dôvodu poradenstva pri exekúciách. „Je to región, kde je najvyššia nezamestnanosť. U ľudí sa kopia problémy so splácaním úverov, pôžičiek a hrozí im exekúcia,“ dodáva Koniar. Podľa šéfky slovenských CPP Evy Kováčechovej sú kancelárie CPP v tomto čase veľmi vyťažené: „Kým bežná agenda možno trochu poklesla, niekoľkonásobne to vynahradila agenda osobného bankrotu.“

CPP vlani aj z tohto dôvodu posilnilo kancelárie po celom Slovensku a prijalo 35 nových ľudí. CPP má aktuálne na Slovensku 12 kancelárií, v ktorých pracuje 127 zamestnancov. Právnu pomoc poskytujú ešte v ďalších 16 konzultačných pracoviskách. Vedenie CPP plánuje tento rok otvoriť ďalšie tri kancelárie a 16 konzultačných pracovísk.

Foto: archív