Úvod ZO ZAHRANIČIA NASA zverejnila fascinujúcu snímku centra Mliečnej dráhy

NASA zverejnila fascinujúcu snímku centra Mliečnej dráhy

Foto: NASA

Americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) zverejnil novú, fascinujúcu snímku rušného vysokoenergetického centra našej galaxie, jadra Mliečnej dráhy. Fotografia je zložená z 370 pozorovaní, ktoré počas posledných dvoch desaťročí uskutočnilo röntgenové observatórium Chandra X-Ray, pracujúce na obežnej dráhe Zeme.

Zobrazuje miliardy hviezd a nespočetné množstvo čiernych dier v centre galaxie. Pre dosiahnutie lepšieho kontrastu sa na spracovaní snímky z orbitálneho observatória podieľal i rádioteleskop v Juhoafrickej republike.

Astronóm Daniel Wang z americkej univerzity UMass Amherst uviedol, že na snímke pracoval celý rok, počas ktorého bol pre koronavírusovú pandémiu zavretý doma. „To, čo vidíme na snímke, je búrlivý energetický ekosystém v centre našej galaxie,“ napísal Wang v e-maile.

„Je tam veľa pozostatkov supernov, čiernych dier a neutrónových hviezd. Každá röntgenová bodka alebo röntgenový náčrt predstavuje energetický zdroj, a z nich väčšina je v centre galaxie,“ vysvetľuje bádateľ.

Toto rušné vysokoenergetické galaktické centrum je od planéty Zem vzdialené 26.000 svetelných rokov. Wangova práca vychádza v júnovom vydaní odborného časopisu Monthly Notices, periodika v Londýne sídliacej Kráľovskej astronomickej spoločnosti. Orbitálny teleskop Chandra X-Ray vypustil na obežnú dráhu v roku 1999 raketoplán Columbia v rámci misie STS-93.