Úvod ZO ZAHRANIČIA Násilie po zabití černocha policajtom v Minneapolise prepuklo na celom území USA

Násilie po zabití černocha policajtom v Minneapolise prepuklo na celom území USA

Foto: archív

Protesty proti smrti neozbrojeného muža čiernej pleti, ktorý v americkom meste Minneaopolis, štát Minnesota, zomrel po zásahu belošského policajta, pokračovali aj napriek zákazu vychádzania, pričom nepokoje, pouličné násilie a rabovanie vypukli aj v ďalších mestách na území Spojených štátov. Píše o tom agentúra DPA.

Demonštranti vyšli do ulíc Minneapolisu na americkom Stredozápade už štvrtú noc po sebe, aby vyjadrili rozhorčenie nad smrťou 46-ročného Georgea Floyda. Nepokoje pokračovali i napriek tomu, že minneapoliský policajt bol pre Floydovu smrť obvinený z vraždy tretieho stupňa a zo zabitia.

Na videu, ktoré sa v utorok objavilo na internete, je policajt Derek Chauvin zachytený, ako v pondelok 25. mája najmenej päť minút tlačí kolenom na krk neozbrojeného, spútaného a ležiaceho Afroameričana.

Floyd – zatknutý predtým za priestupok, údajne platil falošnou dvadsaťdolárovkou – sa sťažoval na bolesť a kričal, že nemôže dýchať. Postupne sa prestal hýbať aj rozprávať. Zomrel krátko na to, po prevoze do nemocnice.

Video sa rýchlo rozšírilo na internete a spustilo v Minneapolise protesty, ktoré nakoniec vyústili do násilia a rabovania. Za vraždu tretieho stupňa možno v Minnesote dostať maximálny trest 25 rokov väzenia. Kaucia je stanovená na pol milióna dolárov, spresnila spravodajská stanica CNN.

V Minneapolise bol pre kritickú bezpečnostnú situáciu vyhlásený zákaz nočného vychádzania. Rovnaké opatrenie následne prijalo minimálne desať veľkých amerických miest vrátane Atlanty, Denveru, Los Angeles, Seattle, Chicaga či Miami.

Vo viacerých štátoch USA, ako napríklad vo Virginii, Severnej či Južnej Karolíne a Mississippi pri k útokom na kontroverzné konfederačné pamätníky vojakov. Tie sú podľa kritikov pripomienkou belošskej nadradenosti a otrokárstva.

Protestujúci ich posprejovali napríklad slovami „duchovná genocída“, „zradcovia“, červenými odtlačkami rúk či čiernym „X“ – znakom pre slovo „rasista“ a symbolom opovrhovania políciou.