Úvod Spoločnosť Našli všetky štyri obete pádu vrtuľníka pri Strelníkoch

Našli všetky štyri obete pádu vrtuľníka pri Strelníkoch

Foto: archív

Pri páde záchranárskeho vrtuľníka Air-Transport Europe (ATE) v katastri obce Strelníky pri Banskej Bystrici zahynuli na palube štyria ľudia, traja členovia posádky a 38-ročný pacient. Na miesto nešťastia ešte v noci prišiel aj minister vnútra SR Robert Kaliňák. Pozostalým rodinám obetí vyslovil úprimnú sústrasť. Vrtuľník letel z Popradu do Strelník, aby záchránil pacienta po páde z výšky.

Svedkovia nešťastia počuli dva zvuky
Na miesto nehody prišiel aj minister zdravotníctva Tomáš Drucker, ktorý poďakoval všetkým zložkám, ktoré sa na záchrannej akcii podieľajú. „Aj na tomto prípade je vidieť že záchranári nasadzujú vlastný život, o to nešťastnejšie je keď stratítme takých ľudí, ktorí nasadzujú vlastné životy,“ uviedol minister

Drucker a dodal, že po vyšetrení tejto tragédie bude treba prijať také opatrenia, aby sa znížil počet takýchto udalostí. Ako spresnil, k nehode vrtuľníka prišlo krátko po 22:30 h, po zotmení, keď záchranári naložili zranenú osobu – 38-ročného pacienta, ktorý spadol z kamenného zrázu.

Foto: archív
Foto: archív

KRÁTKO PO ODLETE ZÁCHRANÁRSKEHO VRTUĽNÍKA SVEDKOVIA POČULI DVA ZVUKY, KTORÉ NÁSLEDNE PRERUŠILI JEHO LET.

Pri lokalizácii miesta havárie pomáhali aj vojaci z leteckej pátracej a záchrannej služby. Ako informoval minister obrany Peter Gajdoš na svojom profile na Facebooku, vojenský vrtuľník podozrivé miesto havárie lokalizoval a dal súradnice hasičom a Policajnému zboru. „Následne vrtuľník ministerstva vnútra miesto tragédie potvrdil. Samozrejme, v prípade požiadaviek rezortu vnútra sme pripravení pomôcť aj naďalej,“ dodal Gajdoš.

„Po odlete z miesta udalosti sa dispečingu ATE nepodarilo nadviazať nijaký ďalší kontakt s posádkou. Následne boli aktivované príslušné záchranárske zložky, ktoré po nezvestnom vrtuľníku pátrali v ťažko dostupnom teréne niekoľko hodín. V skorých ranných hodinách boli nájdené prvé trosky vrtuľníka a následne štyri telá bez známok života,“ napísala na svojej oficiálnej webovej stránke spoločnosť AIR-TRANSPORT EUROPE k pádu záchranárskeho vrtuľníka v katastri obce Strelníky.

Tragický koniec záchrannej akcie
Horská záchranná služba pomáhala v stredu večer pri zásahu v Chránenej krajinnej oblasti Poľana. Tímy záchranárov sa dostali ku zranenému turistovi, ktorý padal asi 30 metrov z brala, na terénnej technike.

Muža po ošetrení naložili na palubu vrtuľníka. „Krátko po vzlete záchranári počuli dve rany akoby výbuchy,“ uvádza na svojej stránke Horská záchranná služba. Skutočnosť sa dozvedel dispečing v Poprade a príslušné tiesňové linky. „Nikomu sa nedarilo spojiť s posádkou a vrtuľník nebolo možno vidieť ani na radaroch,“ pokračuje informácia horskej služby s tým, že horskí záchranári vyjadrujú najhlbšiu sústrasť rodinám, kolegom, kamarátom zosnulých záchranárov a zachraňovaného turistu.

Foto: archív
Foto: archív

NA PALUBE VRTUĽNÍKA BELL 429 S POZNÁVACOU ZNAČKOU OM-ATR SA NACHÁDZALA POSÁDKA V ZLOŽENÍ: PILOT JÁN RUŠIN, LEKÁRKA PATRÍCIA KRAJŇÁKOVÁ A ZÁCHRANÁR FRANTIŠEK BARTOŠ.

Pilot vrtuľníka Ján Rušin mal 50 rokov. Počas svojej leteckej kariéry nalietal viac ako 4 640 letových hodín, čím patril medzi najskúsenejších pilotov v spoločnosti. Súčasťou leteckého záchranárskeho tímu bol od roku 1995. Lekárka Patrícia Krajňáková mala 46 rokov a v záchranárskom vrtuľníku lietala od roku 2014. Na palube sa nachádzal aj 32-ročný záchranár František Bartoš, ktorý pôsobil v ATE najskôr ako letecký mechanik a od roku 2009 ako letecký záchranár.

Životy záchranárov vyhasli práve pri plnení svojho náročného poslania, akým bola pomoc a záchrana ľuďom v tiesni. „Za ich nasadenie a oddanú prácu, ktorú vykonávali s najvyššou profesionalitou, im patrí naša nesmierna vďaka a uznanie. Česť ich pamiatke,“ dodala hovorkyňa.

„Moja úcta a vďaka vždy patrila ľuďom, ktorí denne nasadzujú svoje životy, aby pomohli a zachránili iné, ktoré sa ocitli v tiesni. Medzi nich, bezpochyby, patrili aj traja členovia posádky záchranárskeho vrtuľníka, ktorý sa včera v noci zrútil. Chcem vyjadriť úprimnú sústrasť rodine troch záchranárov i príbuzným pacienta, ktorému už, žiaľ, nemohli pomôcť,“ napísal predseda vlády Robert Fico vo svojom statuse na sociálnej sieti.

Poslanci Národnej rady SR si minútou ticha uctili dnes pamiatku záchranárov a pacienta, ktorí zahynuli pri páde záchranárskeho vrtuľníka. „Životy záchranárov vyhasli pri plnení ich poslania, pri záchrane ľudí. Česť ich pamiatke,“ povedal predseda parlamentu Andrej Danko.

Foto: archív
Trojica zahynuvších záchranárov. (Foto: archív)