Úvod ZO ZAHRANIČIA Nastupuje tvrdá cenzúra: YouTube zmazal Okamurovi kanál

Nastupuje tvrdá cenzúra: YouTube zmazal Okamurovi kanál

Tomio Okamura. (Foto: Michaela Kolimárová)

Predseda českého politického hnutia SPD Tomio Okamura hovorí o útoku na slobodu slova po tom, ako mu portál You Tube zmazal jeho pôvodný kanál. Zrušením jeho profilu sa mu vyhráža aj sociálna sieť Facebook. Nehľadiac na tieto útoky jeho politická strana vyhlasuje, že sa nevzdá.

„YouTube mi bez akéhokoľvek predošlého upozornenia zrušil môj kanál. Dôvodom zrušenia je podľa všetkého to, že som opakovane zverejňoval videá, na ktorých boli vyobrazené násilné a kriminálne činy migrantov v západnej Európe a ‘bojovníkov proti rasizmu’ v rámci hnutia Black Lives Matter v USA.

Sme svedkami tvrdej cenzúry a nastupujúcej totality. Som zo strany YouTubu cenzurovaný za to, že nesúhlasím s nelegálnou migráciou, islamizáciou a s politikou EÚ, a upozorňujem na nebezpečenstvá, ktoré to prináša,“ uviedol na svojom facebookovom profile a dodal, že na YouTube si okamžite vytvoril nový kanál.

Zrušenie svojho kanálu politik považuje za prejav útoku na slobodu slova a útok na základné ľudské práva. „To, že mi YouTube zrušil môj pôvodný kanál, kde som zverejňoval necenzurované informácie, považujem za hrubý útok na slobodu slova, útok na základné občianske slobody dané Listinou práv a slobôd a za porušenie voľnej súťaže politických strán stanovených ústavným poriadkom ČR,“ vyhlásil predseda SPD.

Podľa Okamuru, nehľadiac na tieto útoky proti nemu, jeho politická strana nebude meniť smerovanie svojej politiky. „Ubezpečujem vás, že hnutie SPD nevzdá boj za slobodu a demokraciu a budeme naďalej dôsledne presadzovať naše heslo, že slušný a pracujúci človek musí byť na prvom mieste,“ dodal k udalosti predseda SPD.

Na možné zrušenie profilu Tomia Okamuru upozornil aj Facebook, a to „v dôsledku pokračujúceho porušovania zásad komunity“. Hnutie SPD už skôr uviedlo, že ak príde k tomuto kroku, politická strana sa obráti na súd.

V súvislosti s príspevkami, ktoré politická strana a jej členovia publikujú na svojich sociálnych sieťach, SPD hovorí, že ich obsah neporušuje ani zákony krajiny, ani ústavu, ani zásady komunity sociálnych sietí.