Úvod ZO ZAHRANIČIA NATO bude operovať vo vesmíre

NATO bude operovať vo vesmíre

Foto: archív

Severoatlantická aliancia rozšíri priestor svojho pôsobenia do vesmíru. Zhodli sa na tom ministri zahraničia spojeneckých krajín, ktorí schválili návrh na uznanie vesmíru za piatu operačnú doménu NATO: po zemi, vzduchu, mori a internetovom prostredí. Podľa šéfa aliancie Jensa Stoltenberga nebude NATO rozmiestňovať vo vesmíre zbrane, ale bude ho využívať predovšetkým na nevojenské účely.

„Vesmír je extrémne dôležitý pre všetky civilné aj vojenské aktivity, pre komunikáciu, navigáciu aj prenos dát,“ povedal Stoltenberg. Aliancia sa okrem iného chystá podpísať kontrakt v hodnote jednej miliardy eur na modernizáciu svojich prieskumných lietadiel AWACS. Ide o projekt, ktorý potrvá do roku 2035.

NATO prichádza s rozšírením svojich aktivít do kozmu po tom, ako Donald Trump začiatkom roka schválil vznik vesmírnej sekcie americkej armády. Krajiny aliancie vlastnia viac ako polovicu všetkých satelitov na obežnej dráhe. Čína však začína nadobúdať prevahu, a to aj vývojom zbraní použiteľných vo vesmíre.