Úvod ZO ZAHRANIČIA NATO chce Ukrajine počas piatich rokov poskytnúť 100 miliárd eur

NATO chce Ukrajine počas piatich rokov poskytnúť 100 miliárd eur

Foto: archív

Severoatlantická aliancia údajne plánuje Ukrajine poskytnúť v nasledujúcich piatich rokoch vojenskú podporu vo výške 100 miliárd eur, informovali svetové spravodajské agentúry s odvolaním sa na diplomatické zdroje.

Fond na tento účel navrhol generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg, pričom sa má o ňom diskutovať na zasadnutí ministrov zahraničných vecí krajín NATO v Bruseli. Definitívne rozhodnutie v tejto veci sa však očakáva až na júlovom samite NATO vo Washingtone.

Cieľom avizovanej stomiliardovej podpory má byť okrem iného lepšie rozloženie bremena medzi jednotlivé krajiny paktu, ktorý momentálne hľadá nové spôsoby, ako podporiť Ukrajinu v boji proti Rusku. Kyjev sa sťažuje na nedostatok munície. Členovia aliancie sa majú dohodnúť aj na tom, či by sa do nového fondu mala zahrnúť už skôr prisľúbená pomoc.

Hovorí sa aj o dlhodobej podpore Ukrajiny vo forme novej misie NATO zameranej na koordináciu dodávok vojenskej pomoci a výcviku pre ukrajinskú armádu. Doteraz zohrávali hlavnú úlohu v rámci koordinácie takýchto dodávok zbraní USA, a to prostredníctvom tzv. kontaktnej skupiny pre podporu Ukrajiny.

Podľa citovaných diplomatov bude cieľom novej pomoci, ak ju členské krajiny odobria, zmenšiť závislosť podpory pre Ukrajinu od politického vývoja v jednotlivých krajinách NATO a tiež lepšie v aliancii rozložiť zodpovednosť. To súvisí s ich obavami zo znovuzvolenia Donalda Trumpa za prezidenta USA.