Úvod Politika NATO na žiadosť Maďarska prehodnotí vzťah k Ukrajine

NATO na žiadosť Maďarska prehodnotí vzťah k Ukrajine

Foto: archív

Maďarsko oficiálne navrhlo Severoatlantickej aliancii prehodnotenie vzťahu k Ukrajine. Konkrétne ide o programy pomoci Kyjevu. Túto informáciu zverejnil denník Ukrajinská pravda s tým, že žiadosť maďarskej vlády dostal generálny tajomník aliancie Jens Stoltenberg. Budapešť sa snaží blokovať ukrajinské snahy o zblíženie s NATO a Európskou úniou pre prijatie jazykového zákona obmedzujúceho práva národnostných menšín.

Maďarskou žiadosťou sa má komisia Ukrajina – NATO zaoberať 28. mája. Budapešť obviňuje Ukrajinu zo zlyhania pokusov o reformy a tvrdí, že „štát zoslabol do takej miery, že nie je schopný plniť svoje základné povinnosti vrátane zaistenia právneho štátu a efektívneho ekonomického, sociálneho a politického vedenia“. NATO by v záujme zachovania stability na svojej východnej hranici malo tomu prispôsobiť svoju politiku.

Podľa Budapešti Ukrajina porušuje práva menšín na svojom území spochybňovaním ich jazykových práv, zákonom nariaďujúcim výučbu aj na menšinových školách v ukrajinčine, ale aj chystaným zákazom dvojakého občianstva. Podľa nového jazykového zákona sa bude v rodnom jazyku vyučovať len v prvých štyroch triedach. Ďalej sa budú všetky deti učiť v ukrajinčine.

To vyvolalo protesty nielen Maďarska, ale aj Ruska, Rumunska, Moldavska a Poľska. Vláda preto odložila vstup zákona do platnosti na rok 2023, aj keď mal pôvodne platiť od roku 2020. Maďarsko pre spor s Ukrajinou o práva maďarskej menšiny minulý mesiac zablokovalo schôdzku ministrov zahraničia členských krajín NATO s ich ukrajinským kolegom. Rokovania NATO-Ukrajina sa podľa Stoltenberga darí zvolať na diplomatickej úrovni, ale schôdzky ministrov Budapešť blokuje už od minulej jesene.