Úvod ZO ZAHRANIČIA NATO pre Rusko nikdy nebolo nikdy hrozbou, tvrdí Scholz

NATO pre Rusko nikdy nebolo nikdy hrozbou, tvrdí Scholz

Olaf Scholz. (Foto: archív)

Nemecký kancelár Olaf Scholz počas dňa otvorených dverí vlády v Berlíne vyhlásil, že “Severoatlantická aliancia nebola pre Rusko nikdy hrozbou” a šéf Kremľa Vladimir Putin rozpútal vojnu na Ukrajine z „absolútne absurdných“ dôvodov.

Scholz vyhlásil, že Putin vojnu na Ukrajine plánoval dlho vopred. „Toto je vojna, ktorú začal Putin, ktorú začalo Rusko, a síce s jasným úmyslom ovládnuť svojho suseda,“ povedal Scholz. Dodal, že v súčasnosti ide Moskve o ovládnutie oblastí na východe Ukrajiny, avšak nie je podľa neho isté, že ruské sily svoju agresiu potom zastavia.

V tejto súvislosti poznamenal, že poľavenie v odpore proti ofenzíve by nebolo rozumnou stratégiou. Šéf nemeckej vlády dôrazne odmietol tvrdenia Moskvy, že “členské krajiny NATO sa pred vypuknutím vojny neohrozovali bezpečnostné záujmy Ruska”.

Pokračoval, že aj po viac než pol roku trvajúcej invázie je nutné zaistiť, aby neprišlo k ďalšej eskalácii konfliktu. Putin nesmie ovládnuť ostatné krajiny a nanovo načrtávať ich hranice, uviedol. Scholz ruského prezidenta Putina pred začiatkom ofenzívy na Ukrajine podľa vlastných slov ubezpečoval, že Ukrajina v najbližších 30 rokoch do NATO nevstúpi.

Predseda vlády v Berlíne dodal, že Putin však nechce akceptovať liberálnu, otvorenú spoločnosť v Európe. Údajne mu napríklad tvrdil, že Bielorusko a Ukrajina by nemali byť samostatnými štátmi. Dialóg s Putinom však Scholz napriek všetkému podľa vlastných slov skončiť nemieni. Dôležité je podľa neho nenechať sa zastrašiť.