Úvod ZO ZAHRANIČIA Navaľného previezli do trestaneckej kolónie 200 km od Moskvy

Navaľného previezli do trestaneckej kolónie 200 km od Moskvy

Alexej Navaľnyj. (Foto: archív)

Ruského opozičného aktivistu a blogera Alexeja Navaľného premiestnili z Moskvy do trestaneckej kolónie, kde si odpyká viac než dvojročný trest. Potvrdil to riaditeľ Federálnej služby pre výkon trestu Alexandr Kalašnikov.

Navaľného právny zástupca Vadim Kobzev vyhlásil, že jeho klienta presunuli z vyšetrovacej väznice Matrosskaja tišina v Moskve do iného, nešpecifikovaného zariadenia. Ako však uviedli ruské mediálne zdroje, Navaľnyj bol presunutý do mesta Pokrov vo Vladimírskej oblasti, približne 200 kilometrov na východ od ruského hlavného mesta.

V trestaneckej kolónii si odpyká 2,5-ročný trest odňatia slobody. Štyridsaťštyriročný Navaľnyj sa 17. januára tohto roka vrátil do Ruska z Nemecka. Okamžite po prílete do Moskvy ho zadržali a vzali do vyšetrovacej väzby.

Navaľného odsúdili v dvoch procesoch – v prípade ohovárania veterána z 2. svetovej vojny i v rámci odvolacieho konania v kauze Yves Rocher. V kauze ohovárania musí Navaľnyj zaplatiť pokutu 850.000 rubľov (približne 9500 eur).

V prípade sprenevery desiatok miliónov rubľov spoločnosti Yves Rocher mu iný moskovský súd potvrdil nepodmienečný trest väzenia. Tento súd zároveň Navaľnému skrátil dĺžku už vyneseného trestu o pol druha mesiaca, ktorý prežil od konca decembra 2014 do konca februára 2015 v domácom väzení. Navaľnyj tak bude vo väzení dva roky a šesť mesiacov.