Úvod ZO ZAHRANIČIA Navaľnyj dostal štatút väzňa s rizikom úteku, súd ho uznal vinným z...

Navaľnyj dostal štatút väzňa s rizikom úteku, súd ho uznal vinným z urážky veterána

Alexej Navaľnyj. (Foto: archív)

Ruský opozičný bloger Alexej Navaľnyj bol vo vyšetrovacej väznici v Moskve, kde je v súčasnosti umiestnený v kolúznej väzbe, zaradený na zoznam osôb náchylných k úteku. Podľa ruských médií už v tejto súvislosti absolvoval pohovor s väzenskými preventistami.

Štatút väzňa náchylného k úteku okrem iného zvyšuje riziko odmietnutia žiadosti na podmienečné prepustenie, ak by odvolací súd v prípade Navaľného potvrdil nepodmienečný trest, ktorý nad ním 2. februára vyniesol súd v kauze Yves Rocher.

Navaľnyj sa k tejto novej situácii vyjadril na sociálnej sieti Instagram. Vo svojom príspevku si zaironizoval na účet ruského prezidenta Vladimira Putina, ktorému sa vraj prisnilo, že Navaľnyj ušiel z väzenia a vlámal sa do luxusnej rezidencie v čiernomorskom letovisku Gelendžik.

„Ded z bunkra“ – ako Navaľnyj prezýva Putina – „sa zobudil zdesený, zdvihol telefón a požadoval prijatie preventívnych opatrení, aby sa zabránilo zneužívaniu jeho svätýň,” napísal z väzenia Západom podporovaný bloger.

Okrem toho Navaľnému hrozí aj stíhanie pre podozrenie z urážky súdu. Predsedníčka Moskovského mestského súdu, ktorý v kauze ohovárania veterána 2. svetovej vojny vyniesol nad Navaľným rozsudok, zaslala totiž Vyšetrovaciemu výboru Ruskej federácie (Sledkom) návrh na Navaľného stíhanie pre urážku sudcu a prokurátora.

Navaľnyj bol vo svojich vyjadreniach na súde často ironický a sarkastický a spochybňoval jeho nezávislosť – tvrdil, že o jeho vine a nevine a rozsudku bolo rozhodnuté „na vyšších miestach“ a súdne pojednávanie je len fraška a patetické divadlo pre médiá a verejnosť.

Podľa ruských zákonov sa urážka účastníkov súdneho konania trestá pokutou až do výšky 80.000 rubľov (892 eur), verejnoprospešnými prácami alebo odňatím slobody až na štyri mesiace. V prípade urážky sudcu môže byť pokuta až 200.000 rubľov (2231 eur) a trest väzenia v trvaní šesť mesiacov.

V prípade ohovárania veterána 2. svetovej vojny súd nariadil Navaľnému zaplatiť pokutu 850.000 rubľov (približne 9500 eur). Podnetom na jeho trestné stíhanie boli blogerove komentáre k reklamnému spotu štátneho televízneho kanála RT na podporu hlasovania za dodatky k ústave.

Navaľnyj vtedy v príspevku na sociálnej sieti Telegram a Twitter označil ľudí, ktorí v ňom účinkovali, za „skorumpovaných lokajov“, „hanbu krajiny“, „ľudí bez svedomia“ a „zradcov“. V spote sa objavil aj veterán Ignat Arťomenko.