Úvod ZO ZAHRANIČIA Navaľnyj žaluje svoju trestaneckú kolóniu: nedali mu zimné topánky

Navaľnyj žaluje svoju trestaneckú kolóniu: nedali mu zimné topánky

Alexej Navaľnyj. (Foto: archív)

Väznený predstaviteľ ruskej opozície Alexej Navaľnyj oznámil, že podáva žalobu na väzenské zariadenie s najvyššou ochranou, v ktorom je umiestnený, za to, že mu neposkytli zimné topánky po tom, čo teploty v Rusku klesli pod bod mrazu. „Žalujem svoju kolóniu a dožadujem sa toho, aby mi dali zimné topánky,“ napísal Navaľnyj na sociálnej sieti.

Tento kritik Kremľa si v súčasnosti odpykáva deväťročný trest v trestaneckej kolónii, nachádzajúcej sa asi 230 kilometrov východne od Moskvy. V tejto oblasti klesla teplota v posledných dňoch až na mínus 6 stupňov Celzia.

Podľa Navaľného sa vo väzení už celé týždne nosí zimné oblečenie, no dozorcovia mu odmietli dať zimné topánky. Nevhodné zimné oblečenie podľa Navaľného znamená, že si musí vybrať medzi tým, či pôjde von na prechádzku, alebo bude chorý.

„Môj dvor na cvičenie je betónová studňa pokrytá ľadom, ktorá je menšia ako moja cela. Vyskúšajte tam chodiť v jesenných topánkach,“ uviedol Navaľnyj s tým, že na prechádzku ísť musí, inak sa na čerstvý vzduch nedostane. Navaľnyj sa nedávno na sociálnej sieti posťažoval, že ho vo väznici umiestňujú na samotku. Bloger a opozičný aktivista bol zadržaný vlani, keď sa vrátil z Nemecka.