Úvod ZO ZAHRANIČIA Návrh zákona vylučujúci tvrdý brexit schválila aj Snemovňa lordov

Návrh zákona vylučujúci tvrdý brexit schválila aj Snemovňa lordov

Foto: archív

Členovia britskej Snemovne lordov odsúhlasili vnávrh zákona, ktorý má zabrániť brexitu bez dohody a zaväzuje britskú vládu, aby požiadala EÚ o odklad brexitu v prípade, že nedosiahne do 19. októbra dohodu s úniou. Návrh už predtým schválila aj Dolná snemovňa britského parlamentu a nič mu tak teraz nestojí v ceste, aby sa stal zákonom, píše portál Sky News.

Príslušný návrh schválili aj poslanci Dolnej snemovne napriek nesúhlasu premiéra Borisa Johnsona. Ten trvá na tom, že Spojené kráľovstvo musí opustiť EÚ 31. októbra, či už s dohodou, alebo bez nej.

Návrh zákona predložený labouristickým poslancom Hillarym Bennom zaväzuje premiéra Johnsona, aby do 19. októbra predložil parlamentu na schválenie buď dohodu o brexite, alebo nechal poslancov hlasovať o odchode bez dohody. Ak by to Johnson do tohto termínu neurobil, musel by požiadať EÚ o odklad termínu brexitu do 31. januára 2020. V prípade, že by únia navrhla iný termín, musel by ho do dvoch dní posúdiť parlament.

Očakáva sa, že zákon už v pondelok odobrí aj kráľovná Alžbeta II. a stane sa tak zákonom, píše agentúra DPA. Johnson tento legislatívny návrh ostro kritizoval, pričom tvrdil, že by ho nútil, aby na októbrovom samite EÚ „prosil“ o ďalší odklad brexitu a zároveň prijal podmienky, ktoré si európski lídri stanovia.