Úvod ZO ZAHRANIČIA WHO navrhuje virtuálne Vianoce

WHO navrhuje virtuálne Vianoce

Foto: archív

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) uviedla, že by bolo najbezpečnejšie vyhýbať sa cez Vianoce rodinným stretnutiam. Podľa nich neexistuje možnosť „nulového rizika“ pri tradičnom vianočnom veselení počas pandémie. Úradníci WHO si myslia, že záleží na rozhodnutí vlád, aby zvážili hospodárske a sociálne uvoľnenie obmedzení počas sviatočného obdobia.

Jednotlivci by však mali sami zvážiť, či ohrozia najzraniteľnejších príbuzných. Vedúca pracovníčka WHO pre problematiku COVID-19 Maria Van Kerkhoveová v tejto súvislosti vyhlásila: „Toto rozhodnutie bude musieť urobiť každý sám a zvážiť, či chce priniesť vírus do domova zraniteľnejších osôb, s vyšším rizikom úmrtia na túto chorobu.“

Nazdáva sa, že virtuálna cesta môže byť správna cesta. Riaditeľ pre mimoriadne situácie WHO Mike Ryan zasa uviedol, že treba nastoliť rovnováhu medzi epidemiologickým, ekonomickým a sociálnym rizikom. Je presvedčený, že ďalšie uvoľnenie spôsobí zvýšenie komunitného prenosu.

„Otázka znie: Môžete ľuďom počas vianočného obdobia dopriať trochu viac slobody, čo môže vyvolať pocit dôvery a radosti, ktorý ľudia práve teraz potrebujú, alebo nie? Treba nájsť kompromis medzi týmito dvoma problémami,“ uviedol.