Návštevnosť Liptova za prvé tri štvrťroky tohto roka mimoriadne vzrástla. Podľa Oblastnej organizácie cestovného ruchu (OOCR) Región Liptov je to zásluha stabilného počasia, lepších služieb a pestrej ponuky atraktívnych podujatí.

Pribudli najmä domáci turisti
V porovnaní s vlaňajškom sa rozhodlo v regióne dovolenkovať o 51 000 turistov viac. Zásluhu na tom majú najmä Slováci, ktorých sa na sever krajiny vybralo o vyše 20 percent viac ako za rovnaké obdobie minulého roka.

Za prvé tri kvartály tohto roka bolo na Liptove o 129 000 prenocovaní viac ako vlani, čo predstavuje nárast o necelých 13 percent. Najviac sa v tomto ukazovateli zlepšil okres Ružomberok, odkiaľ hlásia až o 26,42 percenta viac prenocovaní ako za rovnaké obdobie minulého roka.

SPOJENIE HISTÓRIE, KULTÚRY, PRÍRODNÝCH KRÁS A ZAUJÍMAVÝCH PODUJATÍ OČIVIDNE ZAPÔSOBILO.

Foto: archív
Foto: archív

“K tradičnému lákadlu Vlkolínec sa pridala aj Čutkovská a Hrabovská dolina a veríme, že nastolený trend sa nám podarí udržať aj v nasledujúcich sezónach,“ povedal Oldrich Lauko, podpredseda predstavenstva OOCR Región Liptov.

Spoločný znak ostatných mesiacov je nárast počtu prenocovaní v celom regióne. Kým v Ružomberku je to takmer 26,5 percenta, v okrese Liptovský Mikuláš bezmála 10 percent. Pozitívny je aj zvýšený záujem o dovolenku na Liptove predovšetkým zo strany slovenských turistov.

Celoročná destinácia
„Naďalej rastie aj počet návštevníkov zo zahraničia, no uvedené čísla dokazujú, že pre mnohých Slovákov sa práve Liptov stal alternatívou zahraničnej dovolenky. Kým v lete dokáže suplovať pobyty v prímorských destináciách, v zime ponúka bohaté vyžitie milovníkom bielych športov,“ vysvetľuje predseda predstavenstva OOCR Región Liptov Ján Blcháč.

Foto: Michaela Kolimárová
Foto: Michaela Kolimárová

CELKOVO POČAS PRVÝCH DEVIATICH MESIACOV ROKA NAVŠTÍVILO LIPTOV 389 465 TURISTOV, KTORÍ V REGIÓNE PREŽILI 1 132 NOCÍ.

Spoločný cieľ všetkých subjektov, pôsobiacich v tamojšom cestovnom ruchu, je stabilizovať priemerný počet prenocovaní na osobu vysoko nad tri noci.

„Napriek tomu, že Liptov je celoročná destinácia s bohatou ponukou služieb, dôležitý faktor pri rozhodovaní sa o dovolenke je počasie. Niektoré atrakcie sú už síce nezávislé na tomto fenoméne, no prírode nerozkážeme,“ opísala ciele Darina Bartková, riaditeľka OOCR Región Liptov.

Ako na záver dodala, aj naďalej sa budú snažiť, aby si návštevníci regiónu mali z čoho vybrať bez ohľadu na to, či je vonku pekne alebo prší. 

Krátke video Poklady Liptova: