Úvod Z DOMOVA Návštevnosť slovenských jaskýň bola najnižšia za posledných 50 rokov

Návštevnosť slovenských jaskýň bola najnižšia za posledných 50 rokov

Foto: archív

Návštevnosť verejne sprístupnených jaskýň bola v tomto roku najnižšia za posledných 50 rokov. Hlavným dôvodom je pokles zahraničných návštevníkov, ktorí do vybraných jaskýň viac chodili. Taktiež boli jaskyne na istý čas zatvorené pre pandémiu nového koronavírusu.

Pre TASR to povedal riaditeľ Správy slovenských jaskýň (SSJ) Ján Zuskin. Návštevnosť za všetky sprístupnené jaskyne prevádzkované SSJ predstavovala 392.802 ľudí, čo je v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka bola 62,5 percenta, priblížil Zuskin.

Najviac navštevovanou bola v tomto roku Belianska jaskyňa (69.600 návštevníkov), pričom oproti vlaňajšku zaznamenala i najväčší pokles. Najnižšiu návštevnosť mala podľa Zuskina Gombasecká jaskyňa. Tento rok ju navštívilo 11.830 ľudí. „V období otvorenia po prvej vlne pandémie patrila medzi jaskyne s najvyšším nárastom návštevníkov,“ hovorí riaditeľ.

Výsledok hospodárenia nevie v súčasnosti Zuskin uviesť, keďže sa ešte neskončil rok a vybrané druhy nákladov stále vznikajú. “Pochopiteľne, s poklesom návštevnosti boli adekvátne nižšie i tržby,“ povedal Zuskin.