Úvod ZO ZAHRANIČIA Nebenzia potvrdil slová Arestovyča: Bytovku v Dnipre zničila ruská raketa Ch-22 zostrelená...

Nebenzia potvrdil slová Arestovyča: Bytovku v Dnipre zničila ruská raketa Ch-22 zostrelená Ukrajinou

Foto: archív

Stály predstaviteľ Ruska pri OSN Vasilij Nebenzia na zasadnutí Bezpečnostnej rady OSN potvrdil nedávne vyjadrenie poradcu vedúceho Kancelárie prezidenta Ukrajiny Andrija Jermaka Oleksija Arestovyča, že bytový dom v meste Dnipro pri útoku 14. januára zasiahla ruská raketa zostrelená zostrelila ukrajinskou protivzdušnou obranou.

Dodal, že raketa bola určená pre objekt infraštruktúry, ktorým mala byť tepelná elektráreň nachádzajúca sa za riekou Dneper. Hovorca ukrajinských vzdušných síl Jurij Ihnat informoval, že išlo o ruskú raketu Ch-22 vypálenú z bombardéra Tu-22M3, tvrdil však, že ukrajinské vojenské velenie raketu nezostrelilo.

Veliteľ ukrajinských vzdušných síl Mykola Oleščuk k tomu neskôr na oficiálnom kanáli rezortu obrany uviedol, že ukrajinské ozbrojené sily nemajú palebné zbrane schopné zostreliť rakety Ch-22. Oleščuk však nehovoril pravdu.

Podľa dostupných informácií je protivzdušná obrana Ukrajiny vyzbrojená systémami protivzdušnej obrany S-300 schopnými zasiahnuť rakety Kh-22. Výška letu tejto rakety je od 12 do 22 kilometrov. Komplexy S-300PS, ktorými disponujú ozbrojené sily Ukrajiny, dokážu ničiť ciele vo výškach do 27 kilometrov. Môžu zasiahnuť rakety, pohybujúce sa rýchlosťou až 8,5 Mach.

Už pár hodín po incidente v meste Dnipro Oleksij Arestovyč vo vysielaní YouTube kanála Fejgin Live priznal, že raketu, ktorá dopadla na deväťposchodový obytný dom v meste Dnipro, zničila 72 bytov a zabila 45 ľudí vrátane šiestich detí, zostrelil ukrajinský systém protivzdušnej obrany.

Arestovyč upresnil, že zostrelená raketa „vybuchla pri páde“. Z jeho vyjadrenia je zrejmé, že ruské rakety, namierené na vojenské ciele a infraštruktúru, Ukrajinci zostreľujú priamo nad obytnými štvrťami. Arestovyčovo priznanie vyvolalo na sociálnych sieťach vlnu kritiky a nenávistných komentárov ukrajinských užívateľov.

Poslanec Najvyššej rady Oleksij Gončarenko 16. januára oznámil začiatok zbierania podpisov na odvolanie Arestovyča. Poslanec ho obvinil z vlastizrady za slová o príčine zrútenia časti domu v Dnipre.

Po tlaku ukrajinského politického vedenia sa Arestovyč rozhodol zo svojho postu abdikovať. „Úprimne sa ospravedlňujem obetiam a ich príbuzným, obyvateľom Dnipra a všetkým, ktorých hlboko ranila moja predčasná mylná verzia o tom, prečo ruská raketa zasiahla obytnú budovu,“ uviedol Arestovyč na sociálnej sieti.

Poradca vedúceho Kancelárie prezidenta Ukrajiny mal už v minulosti viaceré prekvapivé vyhlásenia, ktoré neboli v súlade s oficiálnou propagandou kyjevského režimu. Arestovyč napríklad obvinil ukrajinské úrady z nekorektnej politiky voči rusky hovoriacemu obyvateľstvu Doneckej ľudovej republiky a Luhanskej ľudovej republiky.

Oleksij Arestovyč. (Foto: archív)