Úvod ZO ZAHRANIČIA Nedovolíme Rusku, aby vydieralo Európu plynom a ropou, vyhlásil Biden

Nedovolíme Rusku, aby vydieralo Európu plynom a ropou, vyhlásil Biden

Joe Biden. (Foto: archív)

Americký prezident Joe Biden vyhlásil, že Spojené štáty nedovolia Rusku, aby vydieralo a zastrašovalo európske krajiny prerušením dodávok energií. Podľa neho chce Moskva vyvíjať nátlak na európskych spojencov práve zemným plynom, aby tým podkopala európske protiruské sankcie, uvalené za ruskú vojenskú operáciu na Ukrajine.

„Nenecháme Rusko, aby zastrašovalo alebo vydieralo Európu a tak sa dokázalo vyhnúť sankciám. Nedovolíme im použiť ich ropu a plyn, aby sa vyhli následkom svojej agresie,“ povedal Biden novinárom v Bielom dome s odkazom na ruskú vojenskú inváziu na Ukrajinu.

Prezident USA dodal, že jeho administratíva spolupracuje s krajinami ako Južná Kórea, Japonsko či Katar s cieľom pomôcť európskym spojencom, ktorí sú „ohrození ruským vydieraním“.

Ruský štátny energetický gigant Gazprom tento týždeň pozastavil dodávky zemného plynu do Poľska a Bulharska, ktoré sú členmi Európskej únie a NATO, keď tieto krajiny – podobne ako väčšina krajín EÚ – nesúhlasili s podmienkou, ktorou je platba za dodanú surovinu v rubľoch.