Úvod Z DOMOVA Neefektívne i náročné. Veľké testovanie sa vedcom nepozdáva

Neefektívne i náročné. Veľké testovanie sa vedcom nepozdáva

Foto: archív

Epidemiologička Alexandra Bražinová, biochemik Pavol Čekan a ani virológ Boris Klempa z Biomedicínskeho centra Slovenskej akadémie vied nepovažujú celoplošné testovanie antigénovými testami na nový koronavírus na území celého Slovenska, ktoré v avizoval premiér Igor Matovič, za správny krok.

Zhodli sa na tom počas online diskusie o očkovaní, ktorú organizoval predseda strany Spolu Juraj Hipš. „Pošné testovanie antigénovými testami má svoj zmysel v najviac postihnutých regiónoch, ale súbežné celoplošné testovanie je z môjho pohľadu neefektívne,“ povedal Klempa.

Aj Bražinová zdôraznila, že nie je za celoslovenské testovanie. Odôvodňuje to tým, že negatíva spojené s takýmto testovaním prevažujú nad benefitmi jednorazového zachytenia veľkého počtu infikovaných.

„Je to veľmi náročná logistika. Bolo by na to potrebné obrovské množstvo ľudí, veľké množstvo zdravotníkov, ktorí sú teraz maximálne vyťažení. Sú potrební v nemocniciach a v ambulanciách,“ komentovala. Myslí si, že aktuálne je dôležité zamedziť tomu, aby sa ľudia stretávali. Masovým celoplošným testovaním sa robí presný opak.

Čekan v tejto súvislosti poukázal na testovania, ktoré sa počas uplynulého víkendu realizovali v Košiciach, Nitre a v Púchove. Podľa jeho slov jeho výsledky ukázali na regionálne rozdiely pozitivity v rámci Slovenska. Problém podľa neho predstavuje britský variant nového koronavírusu, pretože podľa vedcov je infekčnejší až o 70 percent.

Poukázal aj na to, že existujú štúdie, ktoré hovoria o tom, že testovanie v intervale troch či štyroch dní odhalí prípadnú falošnú negativitu testov. Keďže virálna nálož pri britskom kmeni nového koronavírusu je oveľa vyššia, antigénové testy by ich vedeli oveľa ľahšie zachytiť. Oveľa vyššie je však podľa vedca aj riziko infekcie pri odbere a testovaní.

Zmysel vidí v testovaní vo veľkých prevádzkach, kde sa dajú dodržať veľké rozstupy a kde je vyššia šanca eliminovať prípadnú infekciu. Pochybnosti v ňom vzbudilo aj to, že aktuálne je zima, testovať sa preto musí v interiéri, kde sa kúri. Poznamenal, že práve suchý vzduch môže byť prostredím vhodným pre šírenie nového koronavírusu.