Úvod Politika Nemci pomáhali USA sledovať európskych politikov

Nemci pomáhali USA sledovať európskych politikov

Foto: archív

Spojené štáty sledovali minimálne dvetisíc politikov a organizácií Európskej únie a Nemci im pri tom pomáhali. Vyplýva to z nedávnych zistení Národnej bezpečnostnej agentúry (NSA), ktoré získala v spolupráci so spolkovou spravodajskou službou BND. Berlín tak čelí medzinárodnej blamáži.

Merkelová sa bojí Američanov
Na získanom zozname je 36 897 záznamov, zväčša e-mailových adries, ktoré predtým existovali iba v elektronickej podobe. Súčasný prezident BND Gerhard Schindler vytvoril v rámci projektu špeciálnu skupinu, ktorá v marci rozhodla o tom, že sa údaje budú uchovávať aj na papieri.

Tajné dokumenty obsahujú súpis takzvaných selektorov – objektov špionáže v Európe, na ktorom figuruje až 7 089 osôb a spoločností či organizácií.

BND V PODROBNEJ SPRÁVE KONŠTATUJE, ŽE DVETISÍC OBJEKTOV ŠPIONÁŽE PREDSTAVUJÚ EURÓPSKI POLITICI A ORGANIZÁCIE ČLENSKÝCH KRAJÍN EÚ.

Foto: archív
Na jednej strane sa kancelárka Angela Merkelová obáva nevôle sledovaných, na druhej strane je však väčšia hrozba: hnev USA. (Foto: archív)

Americká NSA s pomocou BND v minulosti sledovala vysokopostavených politikov a funkcionárov všetkých európskych krajín. Hrozí tak mimoriadne nepríjemný škandál.

Na jednej strane sa kancelárka Angela Merkelová obáva nevôle sledovaných, na druhej strane je však väčšia hrozba: hnev USA. Kancelárka aj BND očakávajú tvrdú reakciu Washingtonu, ak sa verejnosť dozvie aj o podrobnostiach amerických špionážnych operácií v Európe.

Politická špionáž je neprípustná
Spojené štáty sa zatiaľ nevyhrážajú otvorene. Podľa nemeckých diplomatov a špeciálnych služieb ich americkí kolegovia skôr „cítia veľký nepokoj“.

A ak informácie preniknú na verejnosť, pochopia, že sa na Nemcov nemôžu spoľahnúť. „Objavili sa prvé prípady, keď partneri na celom svete, nielen v Európe, prehodnocujú spoluprácu s BND,“ tvrdí Schindler.

Američania nedodržali memorandum o porozumení z roku 2002, regulujúce spoločnú činnosť v centre elektronického sledovania v Bad Aiblingu. V Prílohe I sa totiž uvádza, že európske objekty možno sledovať len výnimočne.

MUSIA PRITOM EXISTOVAŤ ODÔVODNENÉ PODOZRENIA Z TERORIZMU, ŠÍRENIA ATÓMOVÝCH ZBRANÍ A TECHNOLÓGIÍ ALEBO Z OBCHODU S DROGAMI.

Politická špionáž je podľa dokumentu neprípustná. Experti federálnej vlády teraz priznávajú, že Američania túto prísne tajnú dohodu porušili.

Pritom americká strana počas prvej vlny odhalenia Edwarda Snowdena v roku 2013 tvrdila, že dodržiava všetky dohody. Schindler na margo nepríjemnej situácie vyhlásil, že doteraz si nedokázal predstaviť, ako v praxi vyzerala spolupráca s NSA.

Foto: archív
Medzi sledovanými politikmi bol aj predseda vlády SR Robert Fico. (Foto: archív)

1 komentár

Comments are closed.