Úvod Politika Nemecká AfD v prieskume predbehla SPD

Nemecká AfD v prieskume predbehla SPD

Frauke Petryová stojí spoločne s Jörgom Meuthenom na čele politickej strany Alternatíva pre Nemecko (AfD). (Foto: archív)

Pravicovo-ľudová Alternatíva pre Nemecko (AfD), známa kritickým postojom k imigrácii, predbehla v celoštátnom prieskume verejnej mienky po prvý raz sociálnych demokratov (SPD). V najnovšom prieskume inštitútu INSA pre noviny Bild skončili sociálni demokrati so ziskom iba 15,5 percenta hlasov (pokles o 1,5 percenta oproti predchádzajúcemu prieskumu) až tretí za AfD, ktorej by dalo hlas 16 percent opýtaných(nárast o jedno percento), uviedla agentúra DPA. Vo vlaňajších septembrových voľbách získala SPD 20,5 percenta hlasov.

Kresťanskodemokratická únia (CDU) kancelárky Angely Merkelovej si polepšila o dva percentuálne body na 32 percent. Slobodná demokratická strana (FDP) sa podľa prieskumu teší podpore deviatich percent obyvateľov Nemecka (pokles o 1,5 percenta), strana Ľavica by získala 11 percent a zelení 13 percent hlasov.

Šéfka poslaneckého klubu AfD v Spolkovom sneme Alice Weidelová reagovala na prieskum euforickými tweetmi. „Sme ľudová strana!“ napísala v jednom, v ďalšom stálo „Sme druhí najsilnejší v Nemecku!“  Predseda AfD Jörg Meuthen na Facebooku konštatoval, že CDU a SPD sú – prinajmenšom podľa tohto prieskumu – so ziskom 47,5 percenta na míle vzdialení od väčšiny. Môžu si však za to sami, pretože míňajú miliardy na utečencov namiesto toho, aby sa starali o svoj vlastný národ.

Pre SPD je to ďalšia rana, ktorá prišla napriek tomu, že Martin Schulz odstúpil po skončení koaličných rokovaní z čela strany, nebude ani v budúcej vláde a za svoju nástupkyňu si vybral šéfku parlamentnej frakcie Andreu Nahlesovú.

Presne 463 723 členov SPD bude od utorka do 2. marca vo vnútrostraníckom referende hlasovať o pôvodne nechcenom obnovení tzv. veľkej koalície s konzervatívcami. Medzičasom sa však vzhľadom na klesajúce voličské preferencie objavili v členskej základni SPD hlasy varujúce pred novými voľbami.

Foto: archív