Úvod ZO ZAHRANIČIA Nemecká polícia kontroluje poriadok zo vzducholode

Nemecká polícia kontroluje poriadok zo vzducholode

Foto: archív

Nezvyčajný dopravný prostriedok využíva polícia v južnom Nemecku, dozerajúca cez veľkonočné sviatky na dodržiavanie pravidiel zavedených na boj s koronavírusom. Kontroly v okolí Bodamského jazera uskutočňujú policajti zo vzducholode. Vzducholoď Zeppelin NT lieta nad oblasťou z iniciatívy mesta Friedrichshafen.

Podľa okresného policajného prezidenta je tento dopravný prostriedok na kontrolu ideálny vďaka rýchlosti aj výške, v akej lieta. Je tak ľahké spozorovať skupiny ľudí nedodržiavajúce obmedzenia. Led Zeppelin NT je okrem toho veľmi tichý. Bonusom je aj nízka uhlíková stopa vzdušného plavidla.

Nápis #allefüralle (Všetci za všetkých) má obyvateľov presvedčiť, aby napriek slnečnému počasiu zostali doma a pomohli tak zastavit šírenie koronavírusu SARS-CoV-2. Okolie Bodamského jazera je pritom so vzducholoďami úzko spojené. Práve v meste Friedrichshafen založil koncom 19. storočia gróf Friedrich von Zeppelin továreň na tento typ ovládateľného balóna.

Vzducholoď však nie je jediným kurióznym prostriedkom, ktorý v Nemecku nasadili, aby ľudí donútili dodržiavať pravidlá. Na opačnej strane krajiny, v meste Ahrensburg, sa v miestnom supermarkete objavil humanoidný robot. Pepper, ako sa 1,2 metra vysoký neživý pomocník volá, upozorňuje nakupujúcich pri pokladniach, aby dodržiavali predpísaný odstup.

„Strážnikov málokto poslúchol, ale Pepper ľudí fascinuje,“ vraví majiteľ obchodu. Robota chcel pôvodne zaviesť vo svojom obchode až v roku 2022. Ako veľa iných vecí, aj jeho nasadenie kríza okolo koronavírusu urýchlila.