Úvod Zaujímavé Nemecká pošta bude predávať potraviny a iný tovar

Nemecká pošta bude predávať potraviny a iný tovar

Foto: archív

V niektorých odľahlejších obciach nemeckého vidieka už zanikli obchody s najnutnejšími dennými potrebami pre obyvateľov, najmä potravinárskeho charakteru. Vedenie Nemeckej pošty (Deutsche Post) to vidí ako príležitosť na vstup do uvoľneného priestoru na trhu. Pošta v polovici septembra spustila pokusný projekt Moja vidiecka pošta (Meine Landpost).

Doručovateľ bude na elektromobile rozvážať nielen poštové zásielky, vyplácať peňažné poukážky, ale predávať aj chlieb, pečivo, iné potraviny a viaceré druhy priemyselného tovaru. „Chceme zistiť, aký bude dopyt po ponúkanom tovare, či sa bude dať tento podnikateľský model rozvíjať,“ uviedol hovorca pošty Gerold Beck.

Buchen im Odenwald a Oberkotzau v okrese Oberfranken sú modelovými obcami skúšobného pokusu. Experiment bude trvať do konca novembra. Vedenie pošty totiž v riedko osídlených oblastiach nemôže nájsť partnerov, ktorí by prevzali jej povinnosti. Pošta chce znížiť stratovosť svojich filiálok a nahradením obchodníkov, ktorí tam z predaja potravín a priemyselného tovaru nedokážu vyžiť.