Úvod ZO ZAHRANIČIA Nemecká vláda vychádza v ústrety imigrantom: zjednoduší im podmienky na získanie občianstva

Nemecká vláda vychádza v ústrety imigrantom: zjednoduší im podmienky na získanie občianstva

Foto: archív

Berlín pracuje na zjednodušení podmienok na získanie nemeckého občianstva urýchlením procesu naturalizácie imigrantov a povolením dvojakého občianstva. V medializovanom vyhlásení to uviedol hovorca nemeckej vlády. Tá sa minulý rok v koaličnej dohode zaviazala, že vytvorí moderný zákon o občianstve.

Ministerstvo vnútra chce čoskoro predstaviť návrh zákona o ktorom bude rokovať vláda, uviedol hovorca. Nové pravidlá by naturalizáciu imigrantov umožnili po piatich rokoch pobytu v Nemecku namiesto doterajších ôsmich. Ľudia, ktorí by spĺňali špeciálne pravidlá integrácie, by mohli o nemecký pas požiadať už po troch rokoch.

Deti narodené na území Nemecka by podľa predbežného návrhu získavali občianstvo automaticky, ak jeden z rodičov – prisťahovalcov – žije v Nemecku zákonne najmenej päť rokov. Nemecký rezort vnútra tiež plánuje zjednodušiť jazykové požiadavky pre starších imigrantov, ktorí sa budú uchádzať občianstvo. Pre imigrantov chce údajne navrhnúť aj možnosť dvojitého občianstva.

Správy o plánovanom zjednodušení podmienok na získanie nemeckého občianstva prichádzajú v čase, keď Nemecku hrozí akútny nedostatok pracovnej sily v mnohých priemyselných odvetviach. Nemecké ministerstvo práce odhaduje, že do roku 2026 bude v Nemecku, ktoré je najväčšou ekonomikou v EÚ, chýbať približne 240.000 kvalifikovaných pracovníkov.