Úvod ZO ZAHRANIČIA Nemecká vládna moc sa obáva „zimy hnevu“

Nemecká vládna moc sa obáva „zimy hnevu“

Foto: archív

“Extrémisti” v Nemecku by mohli využiť súčasnú energetickú krízu a vysokú infláciu na svoje zámery. V rozhovore pre noviny Welt am Sonntag to vyhlásil šéf brandenburskej pobočky Spolkového úradu na ochranu ústavy (BfV) Jörg Müller.

„Extrémisti snívajú o nemeckej zime hnevu,“ povedal Müller. „Dúfajú, že energetická kríza a zvyšovanie cien zasiahne ľudí osobitne ťažko na to, aby mohli využiť nálady a propagovať svoje protištátne ambície,“ dodal s tým, že BfV toto dianie sleduje veľmi pozorne.

Podobné obavy vyjadrila ešte v júli aj spolková ministerka vnútra Nancy Faeserová. „Samozrejme, existuje nebezpečenstvo, že tí, čo už dávali najavo svoje pohŕdanie demokraciou v čase koronavírusovej pandémie, často bok po boku s pravicovými extrémistami, sa pokúsia zneužiť prudko rastúce ceny ako novú mobilizačnú tému,“ povedala Faeserová pre denník Handelsblatt.

Pre Welt am Sonntag teraz ministerka vnútra uviedla, že „nepriatelia demokracie len čakajú na to, aby zneužili krízy na šírenie fantázií o súdnom dni, strachu a neistote“. Upozornila, že extrémistické kruhy v súčasnosti hľadajú témy, ktorými by obyvateľstvo mobilizovali vo svoj prospech.

„Spoločným menovateľom zostáva to, čo už spájalo pravicových extrémistov a rôzne ďalšie scény pri protestoch počas pandémie: pohŕdanie demokraciou a pokus otriasť dôverou v náš štát,“ povedal Faeser.