Úvod Spoločnosť Nemecké úrady nie sú schopné zvládnuť nápor migrantov

Nemecké úrady nie sú schopné zvládnuť nápor migrantov

Foto: archív

Čoraz viac sa ukazuje, že otvorenie hraníc migrantom bolo zo strany kancelárky Angely Merkelovej len prázdnym gestom pre médiá. Viac ako milión ľudí z Blízkeho východu sa síce môže v Nemecku zdržiavať, situácia v krajine je však alarmujúca.

Podľa zverejnených štatistík Spolkového zväzu bezdomovcov (BAG W) sa minulý rok prudko zvýšil počet ľudí bez strechy nad hlavou. V porovnaní s rokom 2014 ide o 150-percentny nárast. Ako konštatuje týždenník Die Zeit, hlavným dôvodom neblahého trendu je masové prisťahovalectvo. To sa napokon premieta aj do zastúpenia migrantov, ktorí tvoria približne polovicu všetkých bezdomovcov. Potvrdzuje sa tak, že nemecké úrady nie sú schopné zvládnuť nápor ľudí, ktorí prišli do krajiny.

Utečencov zahrnuli do týchto štatistík prvýkrát. Bez ich započítania sa počet bezdomovcov zvýšil o 25 percent. Predstavitelia BAG W sa snažia prudký nárast počtu bezdomovcov s prisťahovaleckými koreňmi bagatelizovať. „Imigrácia celkovú situáciu dramaticky zhoršila, ale nie je v nijakom prípade jedinou príčinou negatívneho trendu,“ tvrdí generálny riaditeľ Spolkového zväzu bezdomovcov Thomas Specht. Samotných utečencov – bezdomovcov je údajne asi 420-tisíc.

Foto: archív

Státisíce utečencov mali podľa predpovedí niektorých provládnych expertov posilniť nemeckú ekonomiku, ale zatiaľ sa nič také nedeje. Mnoho údajných „inžinierov, programátorov a lekárov“ z krajín Blízkeho východu má problém s čítaním a písaním aj vo svojom materinskom jazyku, nieto aby boli schopní hovoriť po nemecky a splniť tak základný predpoklad na uplatnenie sa na nemeckom pracovnom trhu.

Len mizivé percento migrantov si doteraz našlo prácu, a to v drvivej väčšine prípadov len v rýdzo neodborných smeroch. Zatiaľ teda nemeckú vládu stoja uvedené osoby stovky miliónov eur ročne a návratnosť týchto vysokých investícií je v nedohľadne. Nič totiž nenasvedčuje tomu, že by sa mal tento trend v najbližších mesiacoch zmeniť k lepšiemu. Integrácia príslušníkov natoľko odlišných náboženských a národnostných etník predstavuje beh na dlhú trať.

Jedným z ďalších dôvodov neustáleho nárastu počtu bezdomovcov je podľa Spechta aj nedostatočné znižovanie miery chudoby a desiatky rokov neriešená bytová politika. „Nemáme dostatok cenovo dostupného bývania či priamo sociálneho bývania. Aj z toho dôvodu, že obce a štát predali svoj bytový fond súkromným investorom,“ cituje Die Zeit Spechta, ktorý odhaduje, že tento rok by sa mohol počet bezdomovcov zvýšiť o ďalších 350-tisíc.

Foto: archív