Úvod Politika Nemecké vládne strany: najhoršie preferencie v histórii

Nemecké vládne strany: najhoršie preferencie v histórii

Foto: archív

Strany nemeckej vládnej koalície kancelárky Angely Merkelovej majú v súčasnosti historicky najnižšie volebné preferencie. Vyplýva to z prieskumu verejnej mienky Infratest Dimap pre prvý program verejnoprávnej televízie ARD.

Ak by sa parlamentné voľby v Nemecku konali v tieto dni, strany únie CDU/CSU by získali 26 percent hlasov, čo je v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom o tri percentné body menej. Sociálnodemokratická strana Nemecka (SPD) by prišla takisto o tri percentné body hlasov a so ziskom 15 percent by sa stala až štvrtou najsilnejšou stranou.

Zelení by si naopak o tri percentné body polepšili a so ziskom 17 percent zaznamenali svoj najlepší výsledok od marca 2013 tesne pred ďalším opozičným subjektom – Alternatívou pre Nemecko (AfD), ktorej zisk sa stabilizoval na úrovni 16 percent. Liberálov z FDP a stranu Ľavica by zhodne podporilo po 10 percent oslovených.

S prácou spolkovej vlády je aktuálne veľmi spokojná alebo spokojná už iba necelá štvrtina respondentov (24 percent), čo je oproti prieskumu spred mesiaca pokles o sedem percentných bodov. Zvyšných 76 percent je úplne alebo sčasti nespokojných. Viac ako polovica oslovených Nemcov (59 percent) je spokojných s hospodárskou politikou vlády a polovica so zámerom vlády chrániť občanov pred kriminalitou a zločinmi.

Avšak iba 23 percent je spokojných s krokmi vlády v oblasti klimatickej politiky a 31 percent s jej azylovou a utečeneckou politikou. Výsledky celoštátneho prieskumu zverejnili iba niekoľko dní pred blížiacimi sa krajinskými voľbami v Bavorsku.