Úvod ZO ZAHRANIČIA Nemecké železnice čelia kritike, zverejnili osobné údaje o Grete bez jej súhlasu

Nemecké železnice čelia kritike, zverejnili osobné údaje o Grete bez jej súhlasu

Reprodukcia: internet

Švédska aktivistka Greta Thunbergová sa po klimatickej konferencii v Madride rozhodla prežiť vianočné a novoročné sviatky doma. Jej cesta vlakom do Švédska si vyslúžila nemalú pozornosť médií aj verejnosti. Komunikáciu medzi mladou Švédkou a nemeckými železnicami si všimli aj nemecké úrady.

Berlínsky splnomocnenec pre ochranu údajov sa podľa informácií českého portálu echo24.cz bude musieť „pozhovárať“ s nemeckým železničným dopravcom Deutsche Bahn (DB). Príčinou má byť zverejnenie informácií o Gretinej ceste na sociálnej sieti, na ktorej železnice reagovali fotografiu, kde sedela na zemi vagóna vedľa množstva svojej batožiny, tvrdiac, že vlak je preplnený.

„Cestujem plným vlakom cez Nemecko,“ napísala 16-ročná Thunbergová. Nemecký dopravca to považoval za negatívnu informáciu a preto sa k príspevku vyjadril. „Milá Greta, ďakujeme, že nás železničiarov podporuješ v boji proti klimatickým zmenám! Ešte krajšie by však bolo, keby si dodala aj správu o tom, ako priateľsky ťa náš tím dokázal usadiť na tvoje miesto v prvej triede,“ napísala spoločnosť DB na sociálnej sieti.

Do situácie sa nakoniec zamiešal aj berlínsky splnomocnenec pre ochranu údajov. „Berieme to ako príležitosť pozhovárať sa s Deutsche Bahn o manipulácii s osobnými údajmi cestujúcich,“ povedala pre nemecký Spiegel hovorkyňa kancelárie berlínskeho splnomocnenca Maja Smoltczyková.

Dopravca totiž zverejnil číslo vlaku, ktorým aktivistka cestovala, ako aj fakt, že cestuje prvou triedou. Má ísť o údaje, ktoré je možné zverejniť len po súhlase dotyčnej osoby. Aby sa však prípad riešil ako porušenie pravidiel, musela by švédska aktivistka podať oficiálnu sťažnosť.