Úvod Politika Nemeckí socialisti sú pripravení rokovať o zostavení vlády

Nemeckí socialisti sú pripravení rokovať o zostavení vlády

Koláž: archív

Sociálna demokracia (SPD) ústami svojho predsedu Martina Schulza uviedla, že je pripravená rokovať o riešení vládnej krízy v Nemecku. Pokračovanie veľkej koalície s CDU/CSU kancelárky Angely Merkelovej tak už nie je úplne vylúčené. Doteraz takúto možnosť SPD jasne odmietala, naopak, CDU/CSU s ňou problém nemá.

Prvé spoločné povolebné rokovanie by sa malo uskutočniť už na budúci týždeň, keď sa šéfovia oboch zoskupení stretnú s prezidentom Frankom-Walterom Steinmeierom. Na stretnutí majú politici diskutovať o tom, ako zostaviť stabilnú vládu. „SPD je pevne presvedčená, že je potrebné hovoriť. Nebude sa brániť rozhovorom,“ uviedol po osemhodinovej porade vedenia sociálnych demokratov ich generálny tajomník Hubertus Heil.

SPD tak začala meniť svoj doteraz nekompromisný postoj k pokračovaniu veľkej koalície, ktorá je teraz jedinou realistickou možnosťou, ako zostaviť väčšinovú vládu. Kým pred niekoľkými dňami Schulz tvrdil, že sociálni demokrati nemienia vstúpiť do veľkej koalície a občania by mali znovu zhodnotiť situáciu, teraz si je podľa neho strana vedomá svojej zodpovednosti v momentálnej ťažkej situácii.

Ak by nakoniec skutočne prišlo k rozhovorom s CDU/CSU o vláde, bude SPD podľa pozorovateľov chcieť široké programové ústupky. Pokračovanie veľkej koalície si zatiaľ sociálni demokrati neželali z obavy, že by viedla k ich ďalšiemu oslabovaniu, a naopak, posilňovaniu okrajových strán, ako je protiimigračná Alternatíva pre Nemecko (AFD).

Zmenu odmietavého postoja, ktorý strana zaujala hneď v deň volieb po svojom najhoršom výsledku v dejinách spolkovej republiky, by však predtým podľa podpredsedu SPD Ralfa Stegnera museli schváliť straníci. Pokračovanie veľkej koalície je teraz pravdepodobné podľa Zelených, prípadnú menšinovú vládu CDU/CSU a svojej strany považujú rovnako ako Merkelová za ťažko predstaviteľnú. V spolkovej republike ešte nikdy nevznikla menšinová vláda na celoštátnej úrovni.

Teraz je na ťahu Martin Schulz a jeho strana. (Foto: archív)