Úvod ZO ZAHRANIČIA Nemeckí Zelení vyzvali zastaviť dokončenie plynovodu Nord Stream 2. Je za tým...

Nemeckí Zelení vyzvali zastaviť dokončenie plynovodu Nord Stream 2. Je za tým USA?

Foto: archív

Nemecká strana Zelených žiada odstúpiť od dokončenia plynovodu Nord Stream 2 (Severný prúd 2). Považuje to totiž za adekvátnu odpoveď na nedávny incident s Alexejom Navaľným. Ich rezolúcia parlamentnému výboru pre ekonomiku a energetiku sa však v Bundestagu stretla s odmietavým postojom.

Premiérka spolkovej krajiny Meklenbursko-Predpomoransko Manuela Schwesigová vníma Nord Stream 2 ako veľký infraštruktúrny projekt, ktorý je v záujme Nemecka. Získal všetky nevyhnutné povolenia a je už na 97 percent dokončený.

Zemný plyn je okrem toho pre Nemecko mimoriadne dôležitý, keďže sa krajina od roku 2022 rozhodla vzdať atómovej energie a od roku 2038 dokonca aj uhlia. A je takmer isté, že alternatívne zdroje energie ich nedokážu plnohodnotne nahradiť.

Jens Koeppen z Kresťanskodemokratickej únie Nemecka upozorňuje, že Nemecko pozastavením projektu uškodí predovšetkým sebe: „Strelíme si do vlastnej nohy.“ Iniciatívu Zelených označil za zbytočnú nadprácu. „Do plynovodu sa už investovalo 10 miliárd eur. Má to všetko zostať ležať na dne Baltského mora?“

Protiruské sankcie nepovažuje za správny nástroj zahraničnej politiky. „Ak prestaneme spolupracovať so všetkými obchodnými partnermi, ktorých kritizujeme, ako sú Rusko, Čína a mnohí ďalší, kto nám zostane? Vaša rezolúcia je figový list,“ obrátil sa Koeppen k Zeleným.

Iniciatíva sa nepozdávala ani sociálnemu demokratovi Johannovi Zaathofovi. Požiadavky pozastaviť výstavbu Nord Streamu 2 sú podľa neho nepochopiteľné: „Nechceme spochybňovať všetko, čo nás spája s Ruskom, ale naopak, stavať mosty medzi našimi národmi.“

Zelení svoj postoj proti Nord Streamu 2 odôvodňujú tvrdením, že plynovod znemožní dosiahnuť klimatické ciele, ktoré si stanovil Brusel. Okrem toho vraj plynovod aj tak stavali proti vôli partnerov Nemecka v Európe.

Foto: archív

Líderka Zelených Annalena Baerbocková by Nord Stream 2 rada spojila „s rozvojom situácie v Bielorusku, konfliktom na Ukrajine, ale aj s ruskou operáciou v Sýrii“. „Prestaňte tento plynovod politicky podporovať,“ vyzvala poslancov. Tvrdí, že únia má páky na to, aby dostavbu prerušila.

Politici z ostatných strán si však uvedomujú, aký je plyn dôležitý pre nemecké hospodárstvo. Záujem oň stúpa aj v ostatných európskych krajinách, keďže miestne zdroje sa postupne vyčerpávajú. Nemecku by zvýšené dodávky ruského plynu okrem iného umožnili masové vybudovanie paroplynových cyklov a postupné odstavenie uhoľných a atómových elektrární.

Tieto paroplynové elektrárne sú oveľa ekologickejšie ako konvenčné elektrárne, keďže v nich turbínu poháňa vodná para. A tak snaha Zelených prekaziť dokončenie plynovodu najmä z ekologických dôvodov nevyznieva úprimne a vyvoláva otázniky, čo v skutočnosti stojí za ich úsilím. Zdá sa, že vietor fúka spoza oceána – v kuloároch sa hovorí o skrytej finančnej podpore nemeckých Zelených zo strany USA.

Stačí si pripomenúť, že najvýraznejším odporcom dokončenia Nord Streamu 2 je práve Washington, ktorý by z Európy rád vytlačil ruský plyn a dodával namiesto neho svoj bridlicový. Dobrovoľne to však nepôjde, keďže je americký plyn nielen výrazne drahší ako ruský, ale Európanom okrem toho chýba aj potrebná infraštruktúra na jeho prepravu.

Okrem jednoznačnej výhodnosti ruského plynu hovoria za dostavbu Nord Streamu 2 aj ďalšie fakty. Ak by sa projekt nedokončil, poškodilo by to i jeho európskych investorov Royal Dutch Shell, OMV a Shell. Až polovicu nákladov totiž pokrývajú pôžičky od nich. A kompenzácie by im muselo vyplácať Nemecko.

Návrh Zelených spojil ostatné strany v parlamente a politické frakcie ho jednotne zamietli. Pritom CDU/CSU, Die Linke, Alternatíva pre Nemecko a sociálni demokrati sa len zriedkavo dokážu na niečom zhodnúť. Zelení tak zostali vo svojej iniciatíve osamotení.

Rokovanie Nemeckého spolkového snemu – Bundestagu. (Foto: archív)