Úvod ZO ZAHRANIČIA Nemecko čiastočne zlegalizovalo marihuanu

Nemecko čiastočne zlegalizovalo marihuanu

Foto: archív

V Nemecku vstúpila do platnosti čiastočná legalizácia marihuany, ktorú presadila centricko-ľavicová vláda spolkového kancelára Olafa Scholza. Horná komora nemeckého parlamentu Spolková rada schválila zákon o čiastočnej legalizácii konopy v marci po tom, čo ho odobrila aj dolná komora, Spolkový snem.

Nový zákon, ktorý vstupuje do platnosti, umožňuje dospelým osobám starším ako 18 rokov mať na verejnosti v držbe 25 gramov marihuany určenej pre osobnú spotrebu. Podľa zákona bude tiež v domácnostiach možné pestovať tri rastliny konopy, respektíve prechovávať 50 gramov marihuany na osobnú spotrebu.

Fajčenie marihuany na verejných priestranstvách bude zakázané okrem iného v školách či na športoviskách a v okruhu sto metrov od ich vstupného priestoru. Vládna Sociálnodemokratická strana Nemecka, Zelení a liberálna Slobodná demokratická strana sa rozhodli zákon presadiť aj napriek odporu opozície, niektorých spolkových krajín či miestnych organizácií.

Vláda totiž tvrdí, že doterajšia politika tykajúca sa marihuany zlyhala a jej konzumácia napriek zákazu vzrástla. Cieľom zákona je boj proti nelegálnemu obchodovaniu s konopou a zníženie zdravotných rizík. Pri neregulovanom predaji marihuany totiž nie je známy podiel účinnej látky vo vzorke a nie ani jasné, či do nej neboli pridané nejaké neznáme toxické látky a iné prímesi.

Zmeny v zákone spravili Nemecko popri Malte a Luxembursku jednou z krajín Európskej únie s najliberálnejšími zákonmi o rekreačnom užívaní marihuany v Európskej únii. Začiatok platnosti právnej normy vítalo o polnoci pod Brandenburgskou bránou v centre Berlína asi 1500 ľudí.

Ďalší krokom v rámci danej legislatívnej reformy bude od 1. júla zriadenie tzv. klubov, v ktorých bude možný legálny predaj marihuany. Do zriadenia týchto klubov nebudú užívatelia musieť polícii pri rutinných prehliadkach vysvetľovať, kde svoju marihuany kúpili, uviedla Nemecká konopná asociácia.