Úvod Politika Nemecko hlási prudký nárast útokov migrantov na políciu

Nemecko hlási prudký nárast útokov migrantov na políciu

Foto: archív

V dôsledku migračnej politiky otvorených dverí kancelárky Angely Merkelovej dosiahli násilné útoky na nemeckú políciu rozmery epidémie. Podľa údajov spolkového kriminálneho úradu Bundeskriminalamt sa za minulý rok polícia stala terčom vyše 36 500 útokov. Odohralo sa tak v priemere sto útokov za deň. V porovnaní s predchádzajúcimi rokmi ide o veľmi prudký nárast.

Početná prevaha
Násilie proti polícii sa vymklo spod kontroly vo všetkých šestnástich spolkových krajinách Nemecka. Predbežné informácie, ktoré unikli do nemeckého verejnoprávneho rozhlasu, ukazujú, že rok 2017 bude v násilí proti nemeckým policajtom rekordný. Od roku 2015 pribudlo v krajine vyše milióna migrantov, väčšinou moslimov, z Afriky, Ázie a Stredného východu.

OSOBNÉ SKÚSENOSTI JEDNOTLIVCOV DÁVAJÚ ZA PRAVDU POLÍCII TVRDIACEJ, ŽE ZA MNOHÝMI ÚTOKMI STOJA UTEČENCI.

Dvaja policajti v Gelsenkirchene zastavili vodiča po tom, ako prešiel križovatku na červenú. Vodič vystúpil z auta a dal sa na útek. Keď ho policajti dostihli, boli konfrontovaní s viac ako päťdesiatimi členmi arabského klanu. Pätnásťročný mladík napadol jedného policajta zozadu a škrtil ho až do bezvedomia.

V inom prípade policajtov obklopilo a fyzicky napadlo viac ako šesťdesiat členov arabského klanu. Dôstojníci policajného oddelenia v Gelsenkirchene vraj nato usporiadali neoficiálne stretnutie so zástupcami troch arabských klanov s cieľom dohovoriť spoločenský zmier medzi Nemcami a Libanončanmi. Členovia klanov vraj policajnému náčelníkovi Ralfovi Feldmannovi povedali: „Polícia nemôže vyhrať vojnu s nami Libanončanmi, pretože ju početne prevyšujeme. Keď budeme chcieť, tak to bude platiť pre celý Gelsenkirchen.“

V Mülheime sa zase zhruba osemdesiat členov dvoch konkurenčných klanov dostalo do hromadnej potýčky pre hádku dvoch mladistvých. Keď na miesto dorazili policajti, napadli ich fľašami a kameňmi. Na obnovenie poriadku nasadili viac ako sto policajtov podporovaných vrtuľníkmi. Päť ľudí vzali do väzby, neskôr ich však prepustili.

Foto: archív

Na 70. ročníku Jesenných slávností vo Fellbachu napadlo políciu šesťdesiat mladistvých migrantov. Polícia túto mládež označila za „výlučne nemeckých občanov s migračným pozadím“. Výrastkovia sa tam zrejme stretli v „boji o územie“.

Bez rešpektu
Vo Würzburgu policajti zastrelili 17-ročného afganského žiadateľa o azyl, ktorý okolo seba vo vlaku mával sekerou, kričal Allahu akbar a vážne zranil päť osôb. Policajti ho zastrelili po tom, ako na nich zaútočil. Poslankyňa Bundestagu za stranu Zelených Renate Künastová kritizovala políciu za „použitie smrtiacej sily“.

NIEKTORÍ POLICAJTI SÚ PRETO PRESVEDČENÍ, ŽE POLITICKY KOREKTNÝ SÚDNY SYSTÉM NEMECKA PODPORUJE NÁSILIE PROTI NIM.

Súd v Hannoveri odsúdil šesť členov kurdského klanu na podmienečný trest za to, že vážne zranili dva tucty policajtov počas násilných búrok v Hamelne. Policajti prijali tento rozsudok s hnevom a výsmechom. Stalo sa to v januári 2014, keď sa 26-ročný člen klanu zatknutý za lúpež pokúsil utiecť z kancelárie a vyskočil z okna na siedmom poschodí súdnej budovy. Potom ho odviezli do nemocnice, kde zomrel. Členovia jeho klanu následne vyplienili nemocnicu aj súd a napadli políciu kameňmi a inými predmetmi. Zranili 24 policajtov a šesť zdravotníckych záchranárov.

Sudca sa vyjadril tak, že bol zhovievavý, lebo obžalovaní boli svedkami smrti 26-ročného človeka, čo ich traumatizovalo. Sudca tiež uviedol, že s klanom uzavrel dohodu, čo viedlo okrem iného k tomu, že policajti nemohli svedčiť na súde. Mnohí sa domnievajú, že skutočným dôvodom pre zhovievavosť sudcu bol strach, lebo klan by sa mohol pomstiť jeho rodine.

Foto: archív

„Všetci policajti očakávajú ochranu štátu. Musí byť jasné, že každý, kto napadne policajtov, napáda štát a musí sa báť dôsledkov. Nezáleží na tom, z akého prostredia páchatelia prichádzajú,“ tvrdí predseda policajného odborového zväzu GDP v Dolnom Sasku Dietmar Schilff.

„Prevažne mladí moslimovia nepociťujú k polícii ani minimálny rešpekt. Pri hliadkovaní v uliciach nás verbálne urážajú,“ uviedla v rozhovore pre rozhlasovú stanicu Deutschlandfunk nemecká policajtka Tania Kambouriová.

Podpredseda Nemeckého policajného odborového zväzu DPolG v Hamburgu Freddi Lohse sa vraj obáva, že mnohí páchatelia z radov migrantov považujú zhovievavosť nemeckého súdneho systému za signál, že môžu pokračovať vo svojom delikventnom správaní. „Vo svojich domovských krajinách sú zvyknutí na tvrdšie dôsledky. Nemajú k nám nijaký rešpekt,“ dodal.