Úvod ZO ZAHRANIČIA Nemecko musí väčšmi podporovať Ukrajinu, vyhlásila nová veľvyslankyňa USA

Nemecko musí väčšmi podporovať Ukrajinu, vyhlásila nová veľvyslankyňa USA

Foto: archív

Nová americká veľvyslankyňa v Nemecku Amy Gutmannová vyzvala nemeckého kancelára Olafa Scholza, aby sa väčšmi angažoval v prospech Ukrajiny, ktorá čelí ruskej vojenskej operácii.

Ambasádorka ocenila doterajší príspevok Nemecka, avšak podľa nej by malo v tejto súvislosti „prevziať väčšiu vodcovskú rolu“. Povedala to v rozhovore pre nemeckú verejnoprávnu televíziu ZDF.

„Moje očakávania od Nemecka sú vyššie,“ vyhlásila. Ako pripomenula, Scholz sa vyjadril, že bude „stáť na strane Ukrajiny, kým bude treba“. Pre víťazstvo Ukrajiny treba urobiť všetko, zdôraznila americká veľvyslankyňa.

„Musíme urobiť ešte viac… Podporou Ukrajiny bránime vlastnú prosperitu a demokraciu. Zdá sa mi, že Nemecko chce prevziať väčšiu vodcovskú rolu, a dúfame, že tak aj urobí,“ povedala Gutmannová.

Zároveň varovala západné krajiny pred ekonomickou závislosťou od autokratických štátov, kam zaradila okrem Ruska aj Čínu. „Náš blahobyt a mier závisí od toho, že nebudeme rukojemníkmi autokratických vlád,“ dodala veľvyslankyňa.