Úvod ZO ZAHRANIČIA Nemecko: Predsedovia krajinských vlád za SPD vyzývajú prijať „zraniteľných migrantov“

Nemecko: Predsedovia krajinských vlád za SPD vyzývajú prijať „zraniteľných migrantov“

Foto: archív

Predsedovia vlád nemeckých spolkových krajín za  sociálnodemokratickú stranu (SPD) vyzvali, aby Nemecko prijalo „zraniteľných utečencov z preplnených prijímacích táborov v Grécku“. Informovala o tom agentúra Reuters, podľa ktorej ide o ďalší náznak nezhôd v nemeckej vládnej koalícii.

Rôzne názory sa týkajú predovšetkým rizika novej vlny utečencov, ktorá by mohla zasiahnuť Európu. Desaťtisíce migrantov sa totiž opäť pokúšajú dostať do EÚ po tom, ako čo Ankara koncom februára oznámila, že už nezabráni ich vstupu do Európy.

Od rozhodnutia kancelárky Angely Merkelovej z roku 2015, keď Nemecko prijalo viac ako milión migrantov, patrí migrácia k najrozdeľujúcejším témam v Nemecku: rozdelila konzervatívnu CDU a podnietila v krajine nárast pravicového extrémizmu. Sociálni demokrati, partneri v koalícii vedenej Merkelovou, ovládajú sedem zo 16 spolkových krajín a zastupujú názory skôr mestských voličov, ktorí sa k otázke prisťahovalectva stavajú benevolentnejšie.

Kancelári vlád týchto spolkových krajín v súčasnej situácii vyzvali „dať politiku bokom, je čas konať a z tejto situácie (na hraniciach) dostať aspoň deti a mladých utečencov bez sprievodu (dospelých)“. Premiéri vrátane primátorov troch mestských štátov: Berlína, Hamburgu a Brém sa vo svojom vyhlásení zasadzujú za „pakt ľudskosti“, v súlade s ktorým by utečenci mohli byť rozmiestnení po celej krajine.