Úvod ZO ZAHRANIČIA Nemecko Putinovi vyslovene dvorilo, zaútočil ukrajinský veľvyslanec na exkancelárku Merkelovú

Nemecko Putinovi vyslovene dvorilo, zaútočil ukrajinský veľvyslanec na exkancelárku Merkelovú

Angela Merkelová a Vladimir Putin. (Foto: archív)

Ukrajinský veľvyslanec v Nemecku Andrij Meľnyk ostro odsúdil Nemecko i bývalú kancelárku Angelu Merkelovú za údajné ospravedlňovanie svojej politiky voči Rusku počas šestnástich rokov vládnutia.

“Žiaľ, v Merkelovej prvom interview od výmeny nemeckej vlády pred šiestimi mesiacmi nebol ani náznak sebakritiky,” povedal Meľnik pre agentúru DPA. „Vyjadrenia exkancelárky o neomylnosti jej proruskej politiky a o jej až príliš zhovievavom prístupe k diktátorovi Putinovi sú znepokojujúce,“ vyhlásil veľvyslanec.

Merkelová v rozhovore s novinárom Alexandrom Osangom v berlínskom divadle Berliner Ensamble pred vypredaným hľadiskom obhajovala svoj prístup k Rusku. „Diplomacia nie je zlá len preto, že neuspela,“ vyhlásila. „Takže nevidím dôvod, prečo by som mala povedať, že to bolo zlé, a nebudem sa za to ospravedlňovať,“ povedala.

Meľnyk položil otázku, ako mohlo Rusko začať „najkrvavejšiu vojnu v Európe od roku 1945“, ak politika Nemecka voči Moskve v posledných desaťročiach bola „taká skvelá“. “Putinovi vyslovene dvorilo a Berlín vždy vyhovel šéfovi Kremľa,” tvrdí Meľnyk.

Merkelovej vyhlásenia sú „veľmi poľutovaniahodné“, dodal veľvyslanec. „Pretože bez poctivého, obsiahleho prehodnotenia politiky Nemecka voči Rusku nie je možné vyvodiť správne závery pre budúce vzťahy s Moskvou a zastaviť jej agresiu,“ pokračoval Meľnyk.

Ambasádor dodal, že postoj Nemecka k členstvu Ukrajiny v NATO a k jej vyhliadkam na vstup do EÚ, jeho dlhoročné odmietanie posielať zbrane na Ukrajinu po pripojení Krymského polostrova Ruskom a jeho „bezohľadné presadzovanie“ výstavby plynovodu Nord Stream 2 až do začiatku súčasnej vojny – to všetko „povzbudzovalo Putina, aby zaútočil na Ukrajinu“.