Úvod Politika Nemecko sa chystá vyvlastňovať nehnuteľnosti na ubytovanie pre migrantov

Nemecko sa chystá vyvlastňovať nehnuteľnosti na ubytovanie pre migrantov

Foto: archív

Príval veľkého počtu migrantov spôsobuje v Nemecku množstvo ťažkostí. Úrady majú najnovšie problém aj s ich ubytovaním, pretože vhodných voľných priestorov je v krajine čoraz menej. Časť nemeckých politikov – najmä z radov sociálnych demokratov (SPD) a zelených – začína uvažovať, že by vhodné ubytovacie priestory zaobstarali zabavovaním nevyužívaných súkromných nehnuteľností.

Novátorom bude zrejme spolková republika Hamburg. Krajinský minister spravodlivosti Till Steffen predpokladá, že prázdne nehnuteľnosti vo vlastníctve súkromných spoločností bude možné vyvlastniť už koncom tohto roku. Krajinský parlament by mal totiž onedlho schváliť nový zákon. Jeho návrh síce garantuje, že nejde o úplné vyvlastnenie a ráta aj s akýmsi „odškodnením“ vlastníkov, ale nevedno, v akom stave bude nehnuteľnosť po niekoľkých mesiacoch, ak v nej budú hospodáriť utečenci.

Foto: archív
Foto: archív

Okrem toho nie je celkom jasné, na ako dlho príde vlastník o možnosť používať svoj majetok. Návrh zákona totiž nestanovuje nijaké pevné termíny a uvádza len vágnu definíciu „prechodné používanie“.

Hamburský minister spravodlivosti verejnosť upokojuje, že sa táto právna úprava bude týkať len firemných priestorov a nehnuteľností. Niektorí obyvatelia sa však začínajú obávať, že by mohli politici onedlho uvažovať aj o neobsadených súkromných bytoch.