Úvod Politika Nemecko sprísni migračnú politiku

Nemecko sprísni migračnú politiku

Andrea Nahlesová. (Foto: archív)

Strany nemeckej vládnej koalície dosiahli dohodu na súbore opatrení na sprísnenie migračnej politiky. Predsedníčka sociálnych demokratov (SPD) Andrea Nahlesová po rokovaní so svojimi koaličnými partnermi uviedla, že zhoda je na rýchlejšom vracaní migrantov do krajiny EÚ, kde sa po prvý raz zaregistrovali.

Zdôraznila však, že sa nebudú vytvárať nijaké tranzitné centra na hraniciach. Kresťanskodemokratická únia (CDU) kancelárky Angely Merkelovej a Kresťanskosociálna únia (CSU) ministra vnútra Horsta Seehofera nedávno zažehnali svoj spor o riešení migrácie práve dohodou o zriadení takzvaných tranzitných centier na nemecko-rakúskej hranici. Odtiaľ chceli vracať žiadateľov o azyl registrovaných už v inej krajine EÚ.

Foto: archív

SPD však od začiatku zdôrazňovala, že nebude akceptovať „uzavreté tábory“. Zo záverov rokovaní vyplýva, že sa nebudú zriaďovať nijaké nové centrá. Kým sa rozhodne o vrátení migrantov do krajiny, v ktorej sa po prvý raz zaregistrovali, budú títo ľudia v existujúcich zariadeniach federálnej polície v bezprostrednej blízkosti hraníc.

Seehofer po rokovaní uviedol, že je s dohodou všetkých koaličných partnerov „veľmi spokojný“. Šéfka SPD je presvedčená, že s koaličnými partnermi „našli dobré riešenie“. To podľa nej zahŕňa aj urýchlenie konania v prípadoch osôb bez nároku na azyl. Koaličné strany sa podľa Nahlesovej dohodli aj na tom, že vláda do konca roka predloží návrh imigračného zákona.