Úvod ZO ZAHRANIČIA Nemecko a Taliansko oznámilo firmám, že si môžu otvoriť rubľové účty na...

Nemecko a Taliansko oznámilo firmám, že si môžu otvoriť rubľové účty na platby za ruský plyn

Foto: archív

Nemecko a Taliansko po porade s Bruselom oznámili firmám, že si môžu otvoriť rubľové účty, aby prostredníctvom nich platili za ruský plyn, pričom tým podľa nich neporušia sankcie EÚ proti Moskve. Diskusia o ruskej požiadavke, aby zahraniční zákazníci platili za plyn v rubľoch, je testom pre európske vlády a ich tvrdý postoj proti Moskve pre vojnu na Ukrajine.

Poľsko, Bulharsko a Fínsko odmietli požiadavky Ruska, aby importéri platili za plyn cez rubľové účty v Gazprombank. Preto Rusko zastavilo dodávky do týchto krajín. Ostatné štáty EÚ však nie sú ochotné navádzať firmy na kroky, ktoré by mohli spôsobiť, že prídu o ruský plyn, dôležitý pre ich ekonomiky.

Brusel vydal dva súbory písomných usmernení, ako môžu importéri platiť za ruský plyn bez porušenia sankcií. Celá záležitosť však zostáva nevyjasnená, keďže predstavitelia EÚ tiež za zatvorenými dverami radili firmám, aby si neotvárali rubľové účty v Gazprombank.

Podľa niektorých bruselských diplomatov boli rady Európskej komisie (EK) úmyselne vágne, aby umožnili členským štátom otvoriť si rubľové účty a pokračovať v nákupe ruského plynu. „Niekto by mohol mať dojem, že to necháva otvorené dvere, aby všetko pokračovalo ako doteraz,“ uviedol nemenovaný diplomat pre agentúru Reuters.

Ako dodal, jestvuje riziko podkopania jednoty EÚ, ak si niektoré krajiny otvoria rubľové účty, a iné nie. Podobne sa vyjadrili aj ďalšie zdroje. EK sa k spomenutým diskusiám odmietla vyjadriť. Jej hovorca však uviedol, že eurokomisia neodporúča firmám, aby si otvárali rubľové účty.

Podľa dvoch zdrojov Berlín povedal domácim dovozcom plynu, že si môžu otvoriť rubľové účty a platiť za ruský plyn bez porušenia sankcií, ak neplatia v rubľoch, ale v menách uvedených v dlhodobých kontraktoch. Zdroje dodali, že Nemecko, ktoré je najväčším dovozcom ruského plynu v regióne, v tejto záležitosti konalo v koordinácii s Bruselom.

Zdroje z talianskej vlády tvrdia, že Rím sa takisto radil s EK, ako platiť za ruský plyn. Taliansky energetický koncern Eni oznámil, že si otvorí dva účty v ruskej Gazprombank – eurový aj rubľový.