Úvod ZO ZAHRANIČIA Nemecko vypína tri jadrové elektrárne. Naopak, V4 či Francúzsko vidia v jadre...

Nemecko vypína tri jadrové elektrárne. Naopak, V4 či Francúzsko vidia v jadre budúcnosť

Foto: archív

Nemecko sa v posledný deň roka rozhodlo vypnúť tri jadrové elektrárne. Ich likvidácia bude behom na dlhé trate a potrvá zrejme desiatky rokov. Nemci či susední Rakúšania sa postupne od jadra odkláňajú. Naopak, Vyšehradská štvorka či Francúzi v ňom naďalej vidia energetickú budúcnosť.

Pre postupné obmedzenie využitia energie z jadra sa v Nemecku rozhodla vláda bývalej kancelárky Angely Merkelovej. Urobila tak v roku 2011 po nehode v japonskej Fukušime. Mnohí Nemci považujú túto technológiu za príliš riskantnú a zároveň aj neekologickú.

Berlín preto do konca roku 2022 plánuje odstaviť i zvyšné tri jadrové elektrárne. Z tohto kroku má značné obavy priemyselný sektor. Odklon od jadra by mohol byť podľa jeho prestaviteľov finančne neúnosný – výroba zelenej energie je totiž podstatne nákladnejšia a nemusel by jej byť dostatok.

Slovensko a ďalšie štáty V4 majú na vec iný názor. Jadrová energia je v tomto regióne kľúčová. Krajiny tvrdia, že bez nej nie je možné dosiahnuť klimatickú neutralitu. Rovnaký postoj zastáva aj Francúzsko, kde energia z jadra produkuje až 75 percent elektriny.