Združenie nemeckých zdravotných poisťovní Allgemeine Ortskrankenkasse (AOK) zverejnilo štúdiu, podľa ktorej v krajine medziročne drasticky poklesol počet pacientov s akútnymi ochoreniami ako sú srdcové infarkty alebo mozgové príhody.
Na základe nariadenia spolkovej vlády bola donedávna veľká časť kapacít na klinikách vyhradená pre pacientov postihnutých koronavírusom. Pripravené kapacity však zostali z veľkej časti nevyužité – prívalová vlna nákazy neudrela v očakávanom rozsahu.
V dôsledku toho zostáva v Nemecku na celoštátnej úrovni neobsadené veľké množstvo lôžok. Nemecká nemocničná asociácia odhaduje, že pre chorých na COVID-19 je ich celkovo vyčlenených až okolo 150.000.
Zároveň však blokujú kapacity pre pacientov s akútnymi diagnózami, ktorí sa obávajú nákazy koronavírusom a preto jednoducho nejdu k lekárovi, respektíve do zdravotníckeho zariadenia.
Spomenutá štúdia AOK napríklad konštatuje, že v apríli tohto roku bolo diagnostikovaných o 66 percent menej chorôb pohybového aparátu ako v rovnakom mesiaci predchádzajúceho roka.
Ďalej sa diagnostikovalo o 51 percent menej chorôb dýchacích ciest, o 47 percent nemocí tráviaceho ústrojenstva a o 41 percent ochorení obehového systému. Tiež bol zaznamenaný 30-percentný pokles počtu prijatých pacientov s infarktom a mozgovou príhodou. Počet liečených úrazov a otráv sa znížil o 29 percent.
Dôchodca Wilfried J. poskytol portálu focus.de svedectvo o tom, ako mal ísť do nemocnice pre zápal malíčka na nohe. „Mám cukrovku, uvedomoval som si nebezpečenstvo. Ale pretože korona sa práve začínala, zo strachu som do nemocnice nešiel.“ Výsledok: otrava krvi. Lekári mu museli najprv amputovať tri prsty, potom celú nohu.
Strach z infekcie vírusom na klinike je však podľa portálu neopodstatnený: nemocnice robia všetko pre to, aby minimalizovali riziko infekcie. Pacienti s ochorením COVID-19 sa liečia oddelene od ostatných pacientov. „Vďaka izolácii chorých nevzniká zvýšené riziko infekcie pre ostatných pacientov,“ uvádza na svojej oficiálnej stránke klinika Asklepios v Bad Tölzene v Hornom Bavorsku.
„Ak neviete o akútnej potrebe liečby, môžete riskovať život,“ varuje Niels Reinmuth, hlavný lekár pre hrudnú onkológiu na špecializovanej klinike Asklepios v Gautingu pri Mníchove. „Napríklad v prípade nádoru môže oneskorenie liečby znamenať fatálne následky,” upozornil.