Úvod Politika Nemecko zvažuje obnovenie brannej povinnosti

Nemecko zvažuje obnovenie brannej povinnosti

Foto: archív

Nemecko by mohlo obnoviť brannú povinnosť, ktorú zrušilo pred piatimi rokmi. S takouto myšlienkou ráta nová koncepcia civilnej obrany. Obnovenie brannej povinnosti podľa tohto dokumentu pripadá do úvahy napríklad pri nasadení vojakov na vonkajších hraniciach Severoatlantickej aliancie. Nemecké jednotky by tak v prvom rade bránili nie vlasť, ale NATO.

Návrat k odvodom Nemcov do armády môže podľa koncepcie nastať vtedy, keď bude treba zaistiť „civilnú podporu bojovým jednotkám“. Znamená to napríklad situáciu, keď by nemeckí vojaci museli v rámci NATO ochraňovať vonkajšie hranice aliancie pred útočníkom. V prípade obnovenia brannej povinnosti sa ráta napríklad aj s pomocou civilných firiem na renovácii fungujúcich kasární alebo výstavbe nových, aby bolo možné zabezpečiť ubytovanie pre vojakov.

Nová koncepcia civilnej obrany vyvolala v Nemecku už pred jej oficiálnym predstavením a schválením intenzívnu debatu. Išlo najmä o odporúčanie, aby mali ľudia doma zásoby jedla a pitnej vody na desať dní pre prípad živelnej pohromy či napadnutia krajiny.