Úvod Politika Nemecku sa nedarí vyhostiť 16 radikálnych islamistov

Nemecku sa nedarí vyhostiť 16 radikálnych islamistov

Foto: archív

Nemeckí politici sľubujú rýchle deportácie nelegálnych migrantov, realita je však odlišná. Severné Porýnie-Vestfálsko trápia problémy s vyhostením 16 radikálnych islamistov, ktorých nedokáže dostať z krajiny. Niekomu chýbajú osobné doklady, u ďalších nie je jasné, odkiaľ pochádzajú, iní argumentujú tým, že ich život v domovskej vlasti je ohrozený, a niektorí jednoducho zmizli.

Rakúsky denník Kronen Zeitung považuje tieto dôvody za groteskné vzhľadom na to, že spomínané osoby „predstavujú nebezpečenstvo nielen pre Nemecko, ale pre celú Európsku úniu“. V Nemecku sa pritom momentálne nachádza približne 230-tisíc ľudí, ktorí by mali krajinu opustiť. Mnohí z nich nemôžu byť vyhostení z humanitárnych dôvodov, pre právne prekážky, zlú spoluprácu s krajinami pôvodu alebo len preto, že dotyční zmizli, uvádza denník Kölner Stadtanzeiger.

Foto: archív

Ak chýbajú potrebné doklady alebo sa nevie, odkiaľ osoby pochádzajú, proces deportácie sa preruší a dotyční môžu v krajine zostať. Týka sa to aj šiestich zo spomínaných 16 džihádistov zo Severného Porýnia-Vestfálska. V ďalších prípadoch sú za tým humanitárne dôvody. Pri niektorých extrémistoch napríklad súd uložil zákaz ich deportácie, pretože vo vlasti im hrozí mučenie.

To je aj prípad Tunisana Samiho Ben Mohameda A. Tento kazateľ z Bochumu, údajný bývalý osobný strážca Usámu bin Ládina, je prepojený na radikálnych saláfistov a deportácii sa úspešne vyhýba už 12 rokov. A to aj napriek tomu, že podľa zistení vyšetrovatelia mal úzke kontakty s organizáciou Islamského štátu v Nemecku Abu Walaa.