Úvod Spoločnosť Nemecký hasič podpálil ubytovňu pre utečencov

Nemecký hasič podpálil ubytovňu pre utečencov

Foto: archív

K podpáleniu ubytovne pre žiadateľov o azyl v západonemeckom meste Altena neďaleko Dortmundu, sa priznal miestny hasič. S odvolaním sa na policajné zdroje o tom informovala agentúra DPA.

Dvadsaťpäťročný hasič polial benzínom a zapálil podkrovie ubytovne minulú sobotu. Jeho 23-ročný komplic medzitým pri objekte dával pozor, aby ich čin nemal svedkov. Obaja páchatelia podľa polície pochádzali z blízkeho okolia. Motívom ich činu bolo údajne želanie, aby v ich blízkosti nežili nijakí imigranti.

Dva dni pred vypuknutím požiaru do ubytovne v Altene pricestovalo sedem utečencov zo Sýrie. Pri požiari nik nezomrel ani neutrpel zdravotnú ujmu, spôsobená škoda sa však vyšplhala na 20-tisíc eur.

Nemecké úrady tento rok zaznamenali desiatky podpaľačských útokov na chystané i sprevádzkované ubytovne pre utečencov. Podľa Hansa-Georga Maassena, predsedu Spolkového úradu na ochranu ústavy, ktorý vykonáva v Nemecku funkciu civilnej kontrarozviedky, bývala väčšina podpaľačov v bezprostredom okolí ubytovní.

Podľa vládnej prognózy príde tento rok do Nemecka až 800 000 utečencov, čo je oproti vlaňajšku asi štvornásobok. Iné odhady však hovoria o tom, že by si ho mohlo ako cieľovú krajinu vybrať až 1,5 milióna migrantov.