Úvod ZO ZAHRANIČIA Nemecký kancelár Scholz je podráždený odmietnutím návštevy prezidenta Steinmeiera na Ukrajine

Nemecký kancelár Scholz je podráždený odmietnutím návštevy prezidenta Steinmeiera na Ukrajine

Frank-Walter Steinmeier. (Foto: archív)

Nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier by rád navštívil Ukrajinu a fakt, že ho tam neprijali, podráždil nemeckého kancelára Olafa Scholza. Ten to uviedol pre verejnoprávny rozhlas RBB a dodal, že on sám nemá aktuálne plány cestovať do Kyjeva.

Steinmeier, dlhoročný zástanca zmierenia s Ruskom, uviedol, že Kyjev si jeho návštevu neželá. Nemenovaný ukrajinský predstaviteľ následne poprel, že by ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj odmietol ponuku Steinmeiera na návštevu.

„Prezident by rád išiel na Ukrajinu a rád by navštívil prezidenta,“ povedal Scholz. „Bolo by dobré ho prijať. Nechcem sa k tomu ďalej vyjadrovať, aby som bol zdvorilý,“ uviedol ďalej nemecký kancelár.

Na otázku, či on sám plánuje návštevu Kyjeva, Scholz odpovedal, že je so Zelenským v pravidelnejšom kontakte než takmer ktorýkoľvek iný západný politik. Ukrajinská vláda krátko predtým zamietla návštevu prezidenta Nemecka.

Dôvodom boli Steinmeierove blízke vzťahy s Ruskom počas uplynulých rokov. Ten mal ako minister zahraničných vecí v dvoch kabinetoch kancelárky Angely Merkelovej úzke kontakty okrem iných na šéfa ruskej diplomacie Sergeja Lavrova.

Steinmeier plánoval cestovať na Ukrajinu spolu s ďalšími lídrami EÚ, avšak Kyjev naznačil, že o to nie je záujem. „Bol som pripravený to urobiť, avšak zjavne – a musím to vziať na vedomie – si to v Kyjeve neželali,“ uviedol.