Úvod Spoločnosť Nemecký minister chce zakázať terapie na zmenu sexuálnej orientácie

Nemecký minister chce zakázať terapie na zmenu sexuálnej orientácie

Foto: Michaela Kolimárová

Nemecký minister zdravotníctva Jens Spahn chce zakázať terapie, ktoré majú viesť k tomu, že homosexuálne orientovaní ľudia zmenia svoju sexuálnu orientáciu na heterosexuálnu.

„Homosexualita nie je choroba a preto ani nie je potrebné ju liečiť,“ vyhlásil Spahn, ktorého citoval denník Frankfurter Allgemeine Zeitung. Spahn plánuje v blízkej budúcnosti o tejto téme rokovať s ministerstvom spravodlivosti; cieľom je ešte tento rok pripraviť návrh zákona, ktorý má tieto terapie zakázať.

Od apríla tohto roku zasadá aj odborná komisia zložená zo 46 zástupcov z oblastí politiky a vedy, ktorú odborne zastrešuje Spolková nadácia Magnusa Hirschfelda (BMH). Z jej dvoch vedeckých posudkov vyplýva, že zákaz terapií je nevyhnutný z medicínskeho hľadiska a jeho zavedenie by malo byť i po právnej stránke uskutočniteľné. Záverečná správa komisie by mala byť zverejnená koncom augusta.

V Nemecku sa podľa informácií Jörga Litwinschuha-Barthela z BMH, ktorá sa zaoberá prípadmi diskriminácie gejov a lesieb, snažia – či už v domácom prostredí, pomocou koučov, modlitieb, terapeutov alebo exorcizmom – ročne „prevychovať“ tisícky homosexuálnych ľudí.

Podľa sexuológa Peera Brikena existujú jednoznačné dôkazy o negatívnych dôsledkoch týchto terapií. Ľudia, ktorí ich absolvovali, podľa neho následne trpeli depresiami a niektorí mali dokonca samovražedné sklony.

Za zákaz terapií na zmenu sexuálnej orientácie sa vyslovili i jednotlivé spolkové krajiny. Spolková rada, horná komora parlamentu, prostredníctvom uznesenia vyzvala v polovici mája nemeckú vládu, aby preskúmala právne predpoklady potrebné na schválenie navrhovaných krokov.