Úvod ZO ZAHRANIČIA Nemecký ministerský úradník: Na opatrenia proti koronavírusu zomrelo viac ľudí ako na...

Nemecký ministerský úradník: Na opatrenia proti koronavírusu zomrelo viac ľudí ako na vírus

Foto: archív

Stephan Kohn, zamestnanec nemeckého ministerstva vnútra, vypracoval analýzu v ktorej tvrdí, že v Nemecku zomrelo viac ľudí na opatrenia proti koronavírusu, než na samotný vírus. Informuje o tom portál Novinky.cz, ktorý uvádza, že tento interný dokument ministerstva bol zverejnený vo viacerých nemeckých médiách. Kohn v správe opisuje situáciu okolo epidémie Sars-CoV-2 ako „falošný poplach“.

V marci spolkové ministerstvo zdravotníctva rozhodlo o odložení všetkých operácií a chirurgických zákrokov, aby sa vytvorili kapacity pre liečbu nakazených pacientov. To však podľa Kohnovho názoru viedlo ku katastrofe. V analýze sa totiž uvádza, že odborníci predpokladajú, že v dôsledku toho už zomrelo alebo tento rok ešte zomrie 5000 a až 125-tisíc pacientov.

V správe stiež spomína, že na prelome roku 2017 a 2018 zomrelo v Nemecku na chrípku počas epidémie okolo 25-tisíc ľudí. Pritom sa nijaké špeciálne opatrenia neprijali. Podľa posledných dostupných čísel zomrelo v Nemecku v dôsledku koronavírusu oveľa menej, „len“ 7928 ľudí.

„Vzhľadom k uvedenému porovnaniu sa musí pre prísne opatrenia prijaté proti šíreniu koronavírusu získať legitimita a presvedčivo ich vysvetliť,“ tvrdí autor analýzy. Správa rozpútala v Nemecku obrovskú búrku.

Spolkový minister vnútra Horst Seehofer tvrdí, že analýza je Kohnovým súkromným názorom. Kohn je teraz postavený mimo službu a na ministerstve sa vyšetruje, ako mohla správa uniknúť. Na jeho stranu sa však postavili aj niektorí renomovaní lekári a vedci.

K zisteniam sa vyjadrila aj uznávaná česká ekonómka Markéta Šichtařová, ktorá na sociálnej sieti uviedla, že ešte v marci prišla vo svojej analýze k rovnakému záveru ako Kohn. „Deviateho marca 2020 sme interne pre klientov zverejnili analýzu budúcich dôsledkov opatrení proti koronavírusu. Dodnes by som na nej nezmenila ani písmenko.

Už vtedy sme dospeli k rovnakému názoru ako autor tohto textu – liečba bude celospoločensky drvivejšia ako choroba. V tom čase však ešte väčšina verejnosti nebola pripravená to počuť, teda verejne som to nekomentovala. Až po viac ako dvoch mesiacoch o tom niektorí začínajú opatrne premýšľať,“ uviedla Šichtařová.