Úvod Politika Nemecký súd oslobodil prevádzača imigrantov

Nemecký súd oslobodil prevádzača imigrantov

Foto: archív

Šokujúci prípad rozhodnutia súdu z Passau prešiel bez povšimnutia našej tlače. Nemecké orgány štátnej moci prichytili 43-ročného srbského prevádzača pri čine, za čo je podľa nemeckých zákonov nepodmienečný trest straty slobody.

Sudca ho však neodsúdil za trestný čin pomáhania ilegálnemu prisťahovalectvu, ale poslal domov s podmienečným trestom. Obrana obvineného, s ktorou sa súd stotožnil, vychádzala z toho, že nerobí nič, čo by neschvaľovala, ba dokonca oficiálne nepodporovala nemecká vláda.

Sudca pri vynášaní verdiktu povedal, že „definícia zákona bola pozastavená oficiálnou nemeckou vládnou politikou“ a „nemecká vláda oficiálne pozvala žiadateľov o azyl, aby prišli do Nemecka“.

Foto: archív
Foto: archív

Keďže je to oficiálna politika nemeckej vlády, za tento čin jednoducho nemôže byť odsúdený. Súd rozhodol, že obvinený neurobil nič, čo by kancelárka nebola výslovne nariadila. Merkelovej vítacia politika tak znemožnila uloženie maximálneho trestu.

Je pravdepodobné, že tento právny precedens ovplyvní všetky ďalšie prípady nelegálnej imigrácie v Nemecku. Polícia nedávno podnikla veľkú raziu v Severnom Porýní-Vestfálsku, Dolnom Sasku a Bádensku-Württembersku pre aktivity týkajúce sa medzinárodného pašovania drog.

Na operácii sa zúčastnilo takmer 600 policajtov na 24 rôznych miestach a zatkli sedem podozrivých. Zistilo sa, že zatknutí poskytovali falošné cestovné doklady a povolenia na pobyt pre obyvateľov Blízkeho východu a organizovali ich letecký vstup do Nemecka. Za túto službu si účtovali 10-tisíc eur za osobu.

Polícia sa teraz obáva, že takéto gangy sa budú brániť tvrdením, že robia len to, čo chce nemecká vláda a tresty za falšovanie dokumentov budú mierne

Foto: archív
Foto: archív