Úvod ZO ZAHRANIČIA Nemôžeme začať protiofenzívu, čakáme na muníciu, posťažoval sa Zelenskyj

Nemôžeme začať protiofenzívu, čakáme na muníciu, posťažoval sa Zelenskyj

Volodymyr Zelenskyj. (Foto: archív)

Ukrajina nemôže začať očakávanú protiofenzívu, čaká na muníciu, tvrdí ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Jeho vyjadrenie zaznelo v čase, keď Kyjev tvrdí, že  v oblasti mesta Bachmut ukrajinská armáda zastavila ruský postup a posilnila ukrajinské pozície.

„Ešte nemôžeme začať,“ povedal Zelenskyj pre japonský denník Jomiuri šimbun. „Za takýchto podmienok vojakov nemôžeme poslať“ na front, uviedol v rozhovore poskytnutom počas návratu vlakom z oblasti frontovej línie do Kyjeva.

Náčelník ukrajinskej vojenskej spravodajskej služby Kyrylo Budanov ešte v januári povedal, že Kyjev plánuje na jar veľkú protiofenzívu, pričom „najprudšie“ boje sa očakávajú v marci. Zelenskyj teraz povedal, že situácia na východe Ukrajiny „nie je dobrá“ v dôsledku nedostatku munície.

Ruské ozbrojené sily podľa neho každý deň použijú trojnásobne viac striel ako ukrajinské. „Čakáme na muníciu od našich západných partnerov,“ dodal. Oblasť Bachmutu patrí k najkomplikovanejším na ukrajinskom fronte. Britské ministerstvo obrany poukázalo na to, že Ukrajina tam v bojoch zaznamenáva ťažké straty.